Aktuality

5. června 2011

Budou se hledat stopy Židů v Praze 2

Budou se hledat stopy Židů v Praze 2 Radnice Prahy 2 ve spolupráci s Židovským muzeem podpoří projekt, jehož cílem je dokumentovat stopy židovské komunity v Praze 2.
 

Přestože na Vinohradech žila až do druhé světové války největší židovská komunita v Praze (podle Ottova naučného slovníku bylo v r. 1900 z 52 tisíc obyvatel 3.500 Židů, v roce 1930 dokonce přes 7.000), do dnešní doby se o ní nedochovaly téměř žádné informace. Vinohradská synagoga, svého času největší v Čechách (a druhá nebo třetí na světě) vyhořela po bombardování v únoru 1945, v roce 1951 byla stržena a dnes na jejím místě stojí základní škola s pamětní deskou. Jiné stopy po Židech v Praze 2 se prakticky nedochovaly. O židovském obyvatelstvu se neví, nemluví, neučí - jedinou výjimkou je letošní účast studentů Arcibiskupského gymnázia v projektu Zmizelí sousedé.

Radní Prahy 2 se proto rozhodli podpořit projekt filmového dokumentaristy Martina Šmoka, který chce navázat na své předchozí dokumenty (o historii pražské židovské obce, o historii Hagiboru) a připravit projekt, jehož výstupem bude nejen filmový dokument, ale i vzdělávací materiály pro školy a výstava o osudech Židů v Praze 2. Martin Šmok by chtěl shromáždit maximum svědectví o tom, jak se Židé podíleli na výstavbě Vinohrad, ale především chce rozbít zažitý stereotyp, že Židé byli uzavřenou komunitou. Podle něj vzhledem k tomu, že jejich integrace byla v českých podmínkách vysoká, měli historii společnou s většinovou společností, bohužel až na trpký konec v podobě holocaustu. Vždyť jen z Mánesovy ulice bylo deportováno 820 osob židovského původu, většina z nich zahynula v koncentračních táborech.

Projekt zaštítí Židovské muzeum v Praze, jehož ředitel Leo Pavlát upozornil, že moderní židovská Praha byla od učité doby právě na Vinohradech. Muzeum přitom nepořádá jen výstavy, ale je i výzkumným pracovištěm, má rozsáhlý archiv a zabývá se i vzděláváním, což by právě tento projekt mohl naplnit.

Praha 2 projekt podpoří částkou 57 tisíc Kč, pro další etapy, které by měly pokračovat v letech 2012-12, bude hledat prostředky u významných institucí, které se tomuto tématu věnují.