Aktuality

14. února 2011

Den svatého Valentina v roce 1945

Den svatého Valentina v roce 1945 Z historie Vinohrad: před 66 lety se nad městem přehnalo ničivé bombardování.
 

Čtrnáctého února 1945, tj. na svátek svatého Valentina (resp. na tehdy svěcenou Popeleční středu) proběhl nečekaný nálet amerického letectva na Prahu. Jednou z nejvíce zasažených čtvrtí bylo horní Nové Město a Královské Vinohrady.

K náletu došlo těsně po poledni a provedlo jej asi šedesát letadel. Pumy dopadly na Emauzský klášter, okolí Karlova náměstí (zasažen byl např. Faustův dům, takže se v něm obnovila pověstná díra ve stropě) a také několik míst na Vinohradech.

Poškozeny byly například Národní dům a Radiopalác. Bombardováním byla zcela zničena budova kina Minuta (Elektra) v zadním traktu Národního domu (dnes tam stojí provozní budova Telecomu). Vážně byla poškozena také synagoga v Sázavské ulici (na obrázku), postavená v roce 1898, takže musela být v roce 1951 stržena. To souviselo asi i s tím, že židovského obyvatelstva na Vinohradech moc nezbylo. Na jejím místě dnes stojí základní škola, na které je pamětní deska.

Při náletu došlo ke značnému poškození vily Grébovka, tehdy obsazené HitlerJugend. V severní části parku (v místě dnešního dětského hřiště) tehdy stávala malá zoologická zahrada. Tlaková vlna vyrazila skleněné výplně terárií a takto osvobození plazi se rozplazili po parku. Traduje se též historka o tom, že utekl i medvěd a musel být odstřelen.

Podle tehdejší úřední zprávy bylo při náletu zabito 701 osob, z toho 266 mužů, 343 žen a 92 dětí, a raněno 1184 osob, z toho 372 těžce. Většina obětí byla právě z dnešní Prahy 2. Místem posledního rozloučení s obětmi náletu se stalo nynější náměstí Míru (tehdy nazývané Říšské).

Při odletu bombardéry odhazovaly zbylé bomby, protože s nimi bylo nebezpečné letět zpět a přistávat. Některé pumy tak našly ještě další oběti - ve vilové čtvrti na Balkáně nebo např. na Břevnově ve Šlikově ulici, kde zásahem domu, v němž byl koloniál, zahynulo asi dvacet osob.

Otázkou zůstává, proč k náletu došlo - Praha nikdy cílem náletů nebyla, do konce války chybělo (i z tehdejšího pohledu, myslím) několik měsíců... Jedna z teorií praví, že šlo o mýlku - Američané vzlétali z italských letišť a z pohledu od jihu Praha v meandrech Vltavy připomíná Drážďany. Jiná verze sází na ekonomické motivy - někdo u Američanů si spočítal, že málo dotčené průmyslové podniky by po válce mohly být vážnou konkurencí a preventivně je nechal vybombardovat. Osobně bych se klonil spíš k té zmýlené, za ekonomicky motivovaný snad lze považovat nálet na plzeňskou Škodovku v dubnu 1945, ale únorové bombardování Prahy, které nezasáhlo ani železniční uzly, ani žádný průmyslový podnik, jen ztěží.

Pokračování zítra - vzpomínky pamětníků.