Aktuality

30. srpna 2010

Do otevření Ztracenky zbývá pár dnů

Do otevření Ztracenky zbývá pár dnů Rekonstrukce zahrady prošla kolaudací, 7. září je slavnostní otevření.
 

Zahrada Ztracenka byla pro veřejnost uzavřena dlouhé čtyři roky. Ti, kdo tam chodili randit, dnes už mají rodiny, ti, kdo tam chodili rozjímat se západem slunce (v Praze 2 je málo míst, kde je vidět!), už snad ani nevědí, jak takový západ vypadá.

Ztracenka je malý park pod klášterem na Karlově, mezi Horskou ulicí a schodištěm Albertov. Původně to byla zásobní zahrada kláštera, za socialismu sloužila jako školní hřiště základní školy Legerova, pak léta tiše pustla, ale měla své kouzlo - nechodilo sem moc lidí, bylo tu ohniště, staré stromy, pár laviček a zmiňovaný kouzelný výhled. Těsně před volbami v roce 2006 spustila radnice Prahy 2 rekonstrukci, ale noví radní projekt pozastavili, přehodnotili a vyžádali si změny, které než se podařilo projednat a realizovat, uběhlo pár let. Rekonstrukce stála bezmála dvacet milionů korun, velkou část peněz se podařilo získat z evropských fondů, což je jinak v hlavním městě dost výjimečné. Od jara je zahrada prakticky dokončena, kolaudaci a otevření bránil prý snad už jen nedokončený průjezd od matematicko-fyzikální fakulty, který je důležitý pro údržbu zahrady.

Stavební ruch ale panuje i na druhé straně Horské ulice, kde se rekonstruuje bastion (část barokních hradeb) a buduje se zahloubená stavba, ve které bymělo být občerstvení a také ostraha obou prostorů. Bastion bude průchodem v hradbách propojen s parkem Folimanka. V plánu je i pokračování parkových úprav ve stráni mezi hradbami a Horskou (dnes je tam starý kuželník a dobře ukrytá hospoda) a také na stráních kolem Albertova, tam ale musí dojít k dohodě s Univerzitou Karlovou a jejími fakultami, které tyto pozemky vlastní.

Kolaudace Ztracenky proběhla v polovině srpna, v těchto dnech by mělo rozhodnutí nabýt platnosti a na 7. září je naplánováno slavnostní otevření parku. Jak jsem nakukoval skrz mříže, nová tráva se zelená, čerstvě zasazené stromečky prospívají, návštěvníky čekají nové lavičky, cesty a schodiště. K dispozici je i nový návštěvní řád (o tom jsem informoval už zjara, kdy prošel schvalováním radou - mj. zde není dovolen volný pohyb psů) a také pomník/náhrobní kámen evropských fondů (viz fota). Co víc si přát? Snad jen, aby už bylo toho sedmého září ...