Aktuality

7. listopadu 2010

Festival swingové hudby v Národním domě

Festival swingové hudby v Národním domě Již 13. ročník festivalu swingové hudby proběhne 25. a 26. listopadu v pražském Národním domě na Vinohradech. Největšími hvězdami jsou letos Take 6, desetinásobní držitelé prestižních Grammy.
 

Během obou večerů ale vystoupí více hudebníků. Kromě Take 6 se publikum může těšit na další zajímavá jména. Vedle stálice festivalu Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers jde o dixielandové tradicionalisty J. J. Jazzmen, Blues Band Luboše Andršta nebo slovenskou formaci Nothing But Swing Trio. Hans Hartmann, jenž za svou kariéru vystupoval například s Chet Bakerem a Johny Griffinem. Konečně třetí host večera, bývalý člen skupiny Framus Five, má v Berlíně, kde v současné době žije, přezdívku „The Sensational Saxophon Joe“. Je to český saxofonista Joe Kučera.

Vstupenky na oba večery je možné zakoupit přímo v pokladně Národního domu na Vinohradech nebo v předprodejní síti Ticketpro. Cena vstupenek se pohybuje od 400 do 1 400 Kč. Oba večery začínají v 19 hodin a slovem je již tradičně provede Aleš Benda. Aktuální informace naleznete na www.nardum.cz.

Další informace o účinkujících jsou převzaty z tiskové zprávy Národního domu:

Úvod festivalu bude patřit jednomu z nejpopulárnějších dixielandových souborů J. J. Jazzmen. Kapela hrající ve stylu Louise Armstronga si na vystoupení na XIII. Festivalu swingové hudby pozvala tři hosty: emotivní a elegantní zpěvačku Petru Vlkovou, zpěváka a trombonistu Josefa Bažika Pavelku a neworleanského jazzového klarinetistu Evana Christophera. Jeho virtuozita, vkus, nadšení i hluboký zájem o prozkoumání celé šíře hudebních možností pochází z úcty k tradici neworleánského jazzu. Ostatně J. J. Jazzmen v čele s bubeníkem Milošem Kejřem New Orleans sami několikrát navštívili.

I Blues Band Luboše Andršta, předního českého kytaristy, okoření své festivalové vystoupení hosty. Poetická a silně pozitivní je hudba prvního z nich, amerického kytaristy a zpěváka Jesseho Ballarda; druhým hostem bude Ballardův spoluhráč, švýcarský basista

Ondřej Havelka a jeho MELODY MAKERS jsou se swingovým festivalem v Národním domě na Vinohradech spjatí od jeho počátků. Letos jim bude patřit závěr prvního večera. Diváci mají vždy šarmantního Ondřeje Havelku i vtipnou a živou show s precizní interpretaci jazzových, swingových i tanečních skladeb z období dvacátých až čtyřicátých let minulého století ve velké oblibě.

Druhý den se na festivalovém pódiu vystřídá Slovensko a Amerika. Večer zahájí slovenské Nothing But Swing Trio, hlásící k odkazu významných hudebníků 40. a 50. let minulého století. „Kapela si ze své vlasti přiveze i hosta, vynikajícího multižánrového – a podle mnohých znalců nejlépe swingujícího československého houslistu Stano Palúcha,“ dodává dramaturg festivalu Karel Stiefel.

Nejlepší nakonec, říkává se. Aby tomu Festival swingové hudby dostál, zařadil jako poslední bod programu americký vokální soubor TAKE 6. Sextet, hlásící se k duchovnímu rozměru hudby, zpívá „a capella“ a výhradně pouze s pomocí vlastních hlasivek interpretuje gospelové písně a jazzové evergreeny. Nápaditost aranžmá, precizní intonační jistota a interpretační bravura mu vynesla již 10 cen Grammy a stejný počet cen Dove Awards, což je nejvýznamnější cena v oblasti gospelu a křesťanské hudby.

Take 6 jsou rovněž vítězi anket kritiků i čtenářů prestižního časopisu Down Beat. Skupina, jejíž kořeny sahají do americké Alabamy na Oakwood College, což je malá univerzita Adventistů sedmého dne, vydala album v roce 1988. Posledním jejím počinem je album The Standard z roku 2008. Take 6 spolupracovali s mnoha světovými hudebníky v čele se Steviem Wonderem, Quincym Jonsem, Ellou Fitzgeraldovou nebo Rayem Charlesem. Zpívají v moderním stylu, který spojuje R&B, gospel a jazz. Jsou absolutní špičkou mezi vokálními tělesy, vyznačují se dokonalou intonací, aranžemi a rytmickou hravostí. Jejich koncerty jsou mimořádným zážitkem.