Aktuality

5. října 2010

Kdo kandiduje do zastupitelstva Prahy 2, díl 2/12: Strana zelených

Jak jsem už psal, mým cílem je představit vám pokud možno všechny strany kandidující do zastupitelstva městské části Praha 2. Rozhodně nebudu objektivní a nezaujatý, a nevím, jestli to vůbec do voleb stihnu. Druhou stranu jsem si vybral proto, že se nejvíc angažuje v oblastech, které mě zajímají. Také nejrychleji zareagovali na mail, mají stránku na Facebooku a vůbec mají takovou sympatickou barvu. Strana zelených.
 

Zelení měli v dosavadním zastupitelstvu Prahy 2 čtyři zastupitele, což se jim podařilo po nečekaném úspěchu v předcházejících parlamentních volbách. Jak to bude po očekávaném neúspěchu v letošních červnových volbách, lze jen odhadovat. Michal Uhl, místopředseda místní organizace v Praze 2, by rád viděl zisk přes deset procent, a ještě sedm (tj. tři mandáty) by považoval za úspěch.

Narozdíl od vlády (4 ministři) a zastupitelstva hlavního města (jeden radní) byli zdejší Zelení čtyři roky v opozici. Myslí si však, že se jim podařilo leccos ovlivnit: pracovali v komisích a výborech, své názory prosazovali hlavně v majetkové, finanční a sociální komisi. Na zastupitelstvu alespoň upozorňovali (spolu s další opoziční stranou, sociálními demokraty) na největší nedostatky předkládaných usnesení, ale proti jednobarevné většině ODS nic nepřehlasovali.

Z dosavadních zastupitelů znovu kandiduje Kateřina Jechová, Michal Uhl a Květa Kovářová, která byla v předchozích zastupitelstvech za Evropské demokraty a zaměřuje se na oblast kultury. Michal Uhl se coby nastávající otec hodlá věnovat školství, zejména mateřským školkám. Na potenciálně volitelném místě je ještě ing. Jan Hruška, ekonom, který už působil ve zmiňované finanční komisi a má co říci k otázkám rozpočtu a hospodaření městské části.

Na všechno, co slibují ve svém programu, se koukněte na Facebooku. Zklidnění magistrály, pěší zóny, vytlačení heren, stranou nejsou ani sociální témata. Za významnou (a jinými neuváděnou) považuji například podporu výsadby uličních stromořadí. Pozoruhodný je také postoj Zelených k privatizaci bytového fondu: zatímco ostatní strany, které se dosud stavěly proti, pod tlakem privatizátorů mění svá stanoviska a tvrdí, že vlastně proti privatizaci nic nemají, Zelení trvají na tom, že obec by si pro zajištění určitých funkcí a svého rozvoje měla alespoň část bytového fondu udržet a ne privatizovat bezhlavě tam, kde je o to největší zájem nebo nejmenší výnos. Nakolik se jim povede jejich názory prosazovat v následujícím období, uvidíme brzy po volbách.

Odkazy:

http://www.facebook.com/SZPraha2

http://praha2.zeleni.cz/669/rubrika/praha-2/