Aktuality

6. října 2010

Kdo kandiduje do zastupitelstva Prahy 2, díl 3 a 4/12

Dnes se chci věnovat stranám, které kandidují do zastupitelstva v komorním obsazení, s jednou nebo dvěma osobami na kandidátce. První je Strana podnikatelů a živnostníků, druhá Mírové hnutí 2007.
 

Mezi kandidátními listinami si nelze nevšimnout těch, které mají namísto tradičních 35 (tolik je celkem křesel v zastupitelstvu Prahy 2) jen dvě nebo tři obsazené pozice. Těch 35 lidí sice nikdo nevyužije (leda by měl volební zisk 100%), ale existuje dobrý důvod, proč to tak udělat, a to způsob přepočtu volebního zisku, kde, zjednodušeně, za zaškrtnutou kandidátní listinu strany s 35 lidmi získáte 35 hlasů, za kandidátku s jedním člověkem jeden. Dá se tedy odvodit, že ti, kdo kandidují osamoceně, buď příliš neznají volební zákon, nebo se svým zvolením ani moc nepočítají. Tolik metodologická poznámka na úvod.

V případě Strany podnikatelů a živnostníků je na kandidátce jeden osamocený muž, sám předseda strany, podle vlastních slov podnikatel od roku 1967. Zkušenosti s komunální politikou má prý z dlouholetých tahanic s magistrátem o nějaké pozemky, v případě zvolení by chtěl prosazovat především pomoc živnostníkům v jednání s úřady. Ve své zvolení ale sám moc nevěří a volby považuje za zbytečné utrácení peněz, protože jde jen o malé obměny vládnoucí garnitury.

Mírové hnutí 2007 má na kandidátní listině tři kandidáty, první z nich však musel odstoupit, protože se zjistilo, že má trvalé bydliště v Nové Pace, což je v případě komunálních voleb trochu problém. Nová Paka je pro tuto stranu vůbec nějak zásadní, protože je odtud i její předseda, na kterého se další kandidát při mých všetečných dotazech odvolával, i jeho slečna dcera, která pak odpovídala místo něj. Možná dobrý tip na další družební město pro Prahu 2? Jinak bohužel nějaký speciální volební program pro volby do zastupitelstva Prahy 2 k dispozici neměli, při otázkách, jaké konkrétní problémy by v případě zvolení chtěli řešit, se odvolávali na zmíněného předsedu a vůbec působili dost rozpačitým dojmem.

Odkazy tentokrát nedávám, ale doporučuji najít si Mírové hnutí Googlem, tedy pokud si chcete připomenout vzhledově až překvapivě podobné stránky blahé paměti Vesmírných lidí.