Aktuality

8. října 2010

Kdo kandiduje do zastupitelstva Prahy 2, díl 5/12

Ještě jedna nepočetná kandidatura: Koruna Česká, monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska. Se třemi kandidáty, ale s celkem jasnou představou, co prosazovat v zastupitelstvu.
 

V minulém dílu jsem představil dvě z "trpasličích" kandidátních listin, které už kvůli počtu nasazených kandidátů mají pramalou šanci proniknout do zastupitelstva. Ta dnešní se od nich liší v jedné podstatné věci, a to v motivaci ke kandidatuře.

Koruna Česká je politická strana, která nemá v programu nic menšího, než změnit státní zřízení Česka na konstituční monarchii, která celkem dobře funguje například v Británii. Tedy ne vrátit feudalismus, poddanství a podobné středověkosti, ale ctít tradice, vrátit původní význam např. šlechtickým titulům a podobně.

Program pro kandidaturu do zastupitelstva Prahy 2, byť není formulovaný do písemné podoby a nejspíš ho nenajdete ve schránkách, s tím překvapivě dobře koresponduje: uchovat historickou atmosféru čtvrti, regulovat novou výstavbu tak, aby nepoškozovala genia loci, podporovat místní kulturu a události typu bleších trhů, které mají svou tradici v dobách dávno minulých. Leader kandidátky, student Kryštof Váša, navíc na dotaz, proč kandiduje on osobně, uvádí bezelstně, že má k Praze 2 vřelý vztah a chce jí touto cestou pomoci (cítíte ten rozdíl? Ne prosazovat své zájmy, ne privatizovat bytový fond, ale pomoci svému městu!).

Ještě jeden detail vztahující se k Vinohradům: z Vinohrad je i předseda strany, pan Václav Srb. Bydlí však v té části Vinohrad, která patří k Praze 3, a proto kandiduje tam. Sám mě ale během telefonického hovoru upozornil na to, že by chtěl prosadit, aby se Královské (!) Vinohrady, dnes rozdělené do tří městských částí, obnovily v původních hranicích. Vive le roi! Vive la reine!