Aktuality

14. října 2010

Kdo kandiduje do zastupitelstva Prahy 2, díl 6/12: TOP 09

Mým cílem je představit vám pokud možno všechny strany kandidující do zastupitelstva městské části Praha 2. Rozhodně nebudu objektivní a nezaujatý, a už teď vidím, že to do voleb nejspíš nestihnu. V pondělí se mi povedlo vyzpovídat zástupkyni jednoho z horkých favoritů, TOP 09.
 

TOP 09 má po parlamentních volbách poměrně velkou šanci uspět a do zastupitelstva Prahy 2 se dostat, její představitelé jsou však zdravě skeptičtí. Výsledek parlamentních voleb, které ve městech do značné míry předznamenávají i výsledky těch komunálních, byl na území Prahy2 sice více než příznivý, získali o několik procent víc než ODS. Přesto počítají i s variantou, že skončí v opozici (což je šlechtí). Naopak se nechtěli vyjadřovat k možným povolebním koalicím, protože to jednak zhoršuje možnosti povolebních vyjednávání, jednak je hloupé přiznat možnost koalice s někým, proti komu se vymezujete.

Místní organizace strany vznikla už před více než rokem (květen 2009), čítá okolo 50 členů a na žádný masový nábor se nechystá, taky proto, že chce všechny uchazeče o členství napřed poznat. V tomto množství členů už by se daly uspořádat nějaké "primárky", aby se demokraticky rozhodlo, kdo bude kandidovat na radnice. Pořadí kandidátů ale bylo určeno regionální radou, také s ohledem na to, kdo je schopen se komunální politice věnovat při svém zaměstnání (nebo jej naopak na čtyři roky opustit). Na druhou stranu to umožnilo sestavit kandidátky tak, aby nikdo nekandidoval současně do zastupitelstva hlavního města a do zastupitelstva městské části (oboje zároveň se dá zvládnout jen s obtížemi).

Za hlavní témata pro Prahu 2 kandidáti považují zlepšení hospodaření na radnici, uvážlivější plánování investic, formu jejich zadávání (veřejné zakázky i pod limity danými zákonem), ale i školství, životní prostředí a sociální záležitosti.