Aktuality

14. října 2010

Kdo kandiduje do zastupitelstva Prahy 2, díl 7/12: Věci veřejné

Předposlední díl seriálu se týká nové strany, která zazářila v jarních parlamentních volbách. Paradoxně v komunálních prý ztrácí, přestože původně vznikla jako plaforma pro nezávislé kandidáty do obecních zastupitelstev.
 

Věci veřejné měly v minulém období zastoupení na sousední radnici Prahy 1, místní klub v Praze 2 vznikl až vloni v létě a zakládali ho lidé, kteří působili na Praze 1 (úředník ÚMČ, asistentka zastupitelky za VV). Klub má v současné době cca 20 členů, po úspěchu v parlamentních volbách se do něj hlásí noví členové, ale jsou zatím vedeni jako čekatelé.

Pozoruhodný je způsob volby leadera na kandidátku: byl proveden internetovým hlasováním registrovaných příznivců. Není to tedy tak, že by z marketingových důvodů dávali dopředu blondýnky, jak se může zdát. Ing. Markéta Maříková, která kandidátku vede, se naopak upozornění na tuto skutečnost smála.

Věci veřejné jsou také jedinou volební stranou v Praze 2, která veřejně ohlásila vyškrtnutí jednoho kandidáta - byl jím Peter Jambor, který byl (zatím nepravomocně) odsouzen za majetkovou trestnou činnost.

Zástupci VV už před volbami jednali se všemi významnými stranami, aby zjistili programovou shodu, takže i vědí kdo je kdo, umí si představit koalici s většinou stran, vyjma KSČM. Velmi malou programovou shodu mají se Zelenými - jde především o protichůdné názory na privatizaci. V programu deklarují celkem jasné priority v oblasti rozpočtu (doména ing.Maříkové, která se tím zabývá profesně) a ve zmíněné privatizaci bytového fondu. V životním prostředí a rozvoji spíš chtějí navázat na to,  co se v Praze 2 povedlo v předchozích letech.