Aktuality

14. dubna 2010

Kdo vytlačí drogové dealery z ulice Pod Zvonařkou?

Důležitým bodem úterního zasedání zastupitelstva Prahy 2 byly informace k bezpečnostní situaci v Praze 2. Zastupitelé upozornili na trvající neudržitelnou situaci v oblasti Dolních Vinohrad kolem Bělehradské a Pod Zvonařkou.
 

Na zasedání zastupitelstva jako hosté vystoupili dva ředitelé - ředitelka obvodního ředitelství Policie ČR Praha II plk. JUDr. Brotánková a ředitel Městské policie Prahy 2 Václav Vozdecký (jeho hodnost jsem nedohledal, podle parádní uniformy tipuji na admirála). Především paní ředitelka informovala o vývoji kriminality - spolu s poklesem krádeží aut se v poslední době zvyšuje počet vloupání do bytů. Jako důsledek vytlačení drogových dealerů z území Prahy 1 narostl na podzim jejich počet především na Karlově náměstí, spojenými silami obou policií , pracovnic odboru životního prostředí úřadu MČ a dalších zainteresovaných se snad podařilo tento trend, kdy si na Karlově náměstí dávala sraz galerka z celého města, zastavit.

Člen zastupitelstva Radim Perlín upozornil na trvající vážný problém s drogovými dealery v ulici Pod Zvonařkou. Posledního asi půl roku zde bují prodej drog a s ním související drobná kriminalita - krádeže v obchodech, vloupávání do domů a obtěžování občanů. Původci těchto problémů jsou převážně Romové, kteří se nastěhovali do ubytovny v ulici Pod Zvonařkou. Dr. Perlín apeloval na oba policejní velitele, aby více tlačili své lidi do aktivity - častá přítomnost policie pomáhá, ale nestačí. Ptal se, jak je možné, že když místní obyvatelé už zdejší drogové dealery znají, policie je není schopna identifikovat. Zdejší obyvatelé nechtějí čekat, až se přeruší tok drog z Blízkého Východu až Pod Zvonařku, potřebovali by zásah přímo v místě.

Žádal také městskou policii, aby trvala na trestání těch, kdo v místě páchají přestupky, počínaje nevhodným parkováním. Občané denně volají policii k autům drogových dealerů a jejich zákazníků, zaparkovaným na chodníku. Jde o stále stejná auta (jedním z nich je stříbrný mercedes s německou poznávací značkou), městská policie ale pouze vyjmenovává důvody, proč nemůže zasáhnout.

Na debatu reagovala i starostka Jana Černochová, která nabízela zastupitelům možnost účastnit se pravidelných týdenních porad, které pořádá za účasti vedení obou policií, vedoucího odboru dopravy a dalších zainteresovaných osob. Upozornila, že v jiných oblastech vytrvalost přinesla své ovoce - např. se podařilo omezit nelegální výlep plakátů, na Karlově náměstí se chystá instalace kamerového systému atd.

Pro představu: Police ČR má pro obvod Praha II, který zahrnuje Prahu 2 a Prahu 5 (v rozsahu někdejšího obvodu, tzn. až na hranice města), přes tisíc policistů, jak uniformovaných, tak kriminalistů. Městská policie pro Prahu 2 má 108 strážníků včetně vedení, za poslední 3 roky se podařilo dosáhnout navýšení o 30 strážníků, o další navýšení žádá starostka velitele celopražské městské policie.