Aktuality

9. prosince 2010

Krátké zprávy z radnice i odjinud

Vinohrady a Praha 2 se díky různým středečním událostem dostaly několikrát do celostátního zpravodajství. Bylo by škoda nezachytit je i na našem webu. K tomu pár zaručeně lokálních zpráv.
 

Účastníci středeční generální stávky se v Praze sešli mezi 12. a 13. hodinou na Palackého náměstí. Bylo jich napočítáno asi 1500. K narušení dopravy, kterého se obával starosta, nedošlo, takže připravení policisté i městští strážníci v počtu asi 40 mužů neměli důvod zasahovat a dopravu odklánět.

Jak ověřil tajemník úřadu, žádný ze zaměstnanců úřadu městské části ani jím zřizovaných organizací se stávky nezúčastnil. Alespoň si nikdo z nich na kritickou hodinu nebral neplacené volno. Z 5000 zaměstnanců Všeobecné fakultní nemocnice stávku podpořilo asi 500 lidí, provoz to nijak nenarušilo. Nejbližší stávkující organizací tedy nejspíše byla jídelna základní školy Vlkova v Praze 3.

Pražané se přesto s výpadkem dopravy museli vypořádat, způsobily ho ale rozmary počasí. Voda z tajícího sněhu protekla dilatačními spárami do tubusu Nuselského mostu a způsobila zkrat v elektroinstalaci, který na pět hodin zastavil provoz metra. Náhradní autobusy vázly v dopravní špičce, a ani ti, kdo chtěli překonat most pěšky, si moc nepomohli, protože na chodnících stála voda.

I přes včerejší tání se Praha 2 stále potýká s množstvím sněhu, který zůstal ležet na chodnících. Chodníky jsou v majetku hlavního města (nejsou svěřeny městské části), magistrát ale požádal radnice o spolupráci. Praha 2 nasadila úklidovou firmu Komwag, která sice už pracuje i pro magistrát, ale s využitím brigádníků (dokonce z řad bezdomovců) se snaží vyhovět oběma objednatelům.

Sníh padá i ze střech. V úterý dokonce došlo k bizardní události, kdy se uvolnil blok těžkého sněhu ze střechy radnice a spadl na auto stojící před ní. Shodou okolností šlo o auto manželky pana starosty. A protože střecha auta byla prosklená, nápor sněhu nevydržela.

Městská část Praha 2 uzavřela novou smlouvu na pojištění svého majetku. Přestože smlouva je stejně jako v předchozích letech spojišťovnou Kooperativa, podařilo se radnici díky veřejné soutěži snížit částku ročního pojistného o 750 tisíc Kč. Tak mě napadá, jestli je v tom zahrnuto i pojištění odpovědnosti, no, víte, když někomu třeba spadne hromada sněhu na auto ..