Aktuality

19. září 2010

Měsíc do voleb

15. a 16. října se konají komunální volby - příležitost ovlivnit složení zastupitelstva hlavního města a městských částí. Kdo kandiduje v Praze 2?
 

Narůstající množství reklamních billboardů svědčí o tom, že se blíží další událost politické sezóny, komunální volby. V Praze se volí hned dvojmo: do zastupitelstva hlavního města, které je zároveň krajským zastupitelstvem, a do zastupitelstev městských částí (to je těch padesát sedm samosprávných, o kterých dost lidí ani neví, protože jsou ve stínu 22 správních obvodů). Někde se volí ještě do Senátu, což se Vinohrad netýká.

Na Vinohradech se volí hned do tří zastupitelstev městských částí - podle územní příslušnosti do Prahy 2, 3 a 10. Ve všech třech městských částech to před volbami žije - v Praze 3 se protestovalo proti dělení do volebních obvodů, které podobně jako v hlavním městě znevýhodňují malé strany, v Praze 10 se spojili fanoušci Slavie a Bohemians s odpůrci výstavby na Trojmezí, v Praze 2 se zase ozývají nájemníci obecních bytů, kteří žádají privatizaci svých domů. Dá se tedy čekat, že průběh voleb bude napínavý, zvláště když do nich nastupují "nové" strany - Věci veřejné a TOP 09.

Protože na území Vinohrad leží z radnic uvedených městských částí jen ta patřící Praze 2, bude se zpravodajství na Vinohrady.cz věnovat především volbám do tohoto zastupitelstva.

Do zastupitelstva městské části Praha 2 kandiduje celkem dvanáct volebních stran - tři ze stávajících (ČSSD, ODS, Strana zelených), další strany, které v minulých volbách neuspěly (KDU-ČSL, KSČM), a sedm nových - Věci veřejné a TOP 09, jejichž řady po úspěchu v parlamentních volbách posílily, dále Občané za spokojené bydlení - hnutí zastupující nájemníky, kteří chtějí privatizovat své obecní byty, a další volební strany, které zřejmě s úspěchem příliš nepočítají, protože ani nenaplnily své kandidátní listiny: Český politický střed, Koruna Česká, Mírové hnutí 2007 a Strana podnikatelů a živnostníků. Za některé z nich je na kandidátce jen jediná osoba, což je značně znevýhodní při přepočtu získaných hlasů. Ze stávajících stran zastoupených v zastupitelstvu již nekandidují Evropští demokraté a Koalice za ochranu bydlení.

Při pročítání jednotlivých kandidátních listin lze objevit mnoho zajímavého. Za ODS kandiduje na prvním místě, tedy jako předpokládaný kandidát na starostu, ing. Paluska, dosavadní zástupce starostky. Starostka Jana Černochová je překvapivě na kandidátce rovněž, přestože se v červnou stala poslankyní parlamentu. Je ale až na čtvrtém místě. Jinak je zde většína dosavadních zastupitelů za ODS, chybí ale například dr. Perlín, který byl v zastupitelstvu tři nebo čtyři volební období, převážně za ODA nebo Evropské demokraty, po posledních volbách ale přestoupil do klubu ODS.

Na kandidátce ČSSD zase chybí dosavadní předseda klubu, Jiří Dienstbier mladší, který kandiduje do zastupitelstva hlavního města jako kandidát na primátora. Leaderem je Michaela Marksová-Tominová, na dalších volitelných místech jsou stávající zastupitelé a zastupitelky.

Poněkud problémově se jeví kandidátní listiny dvou "nových" a "nadějných" stran - Věcí veřejných a TOP 09. První z nich proto, že obsahuje opravdu samá nová jména - lidi, kteří nepůsobili ani v zastupitelstvu, ani v komisích nebo výborech, a hrozí tedy nebezpečí, že se z počátku nebudou orientovat v běžné agendě zastupitelstva a budou snadno manipulovatelní ze strany koaličních partnerů nebo úředníků. U druhé strany naopak zarazí přítomnost několika známých jmen, někdejších zastupitelů za ODA, mj. také někdejšího místostarosty Lochmanna, který rozhodoval o nešťastné první etapě rekonstrukce Karlova náměstí.

Ve dnech zbývajících do voleb se pokusím jednotlivé strany kandidující v Praze 2 oslovit a dozvědět se víc o jejich motivaci, úmyslech a očekáváních.

Odkazy:

Kandidátní listiny do zastupitelstva Prahy 2: http://www.volby.cz/pls/kv2010/kv2211?xjazyk=CZ&xid=1&xv=12&xdz=5&xnumnuts=1100&xobec=500089