Archiv 2007-8

19. září 2007

Nechme aspoň jeden den v roce auto doma

Nechme aspoň jeden den v roce auto doma
Děti Země na sobotu 22. září 2007 vyhlašují patnáctý ročník českého Dne bez aut, ve stejný den, kdy proběhne osmý ročník Evropského dne bez aut. K akci se může přihlásit jakákoliv organizace či město, když tento den či během předcházejícího týdne uspořádá nějakou aktivitu na podporu veřejné dopravy, cyklistiky a chůze. Mohou ji podpořit také jednotliví občané, pokud tento den ke své přepravě nepoužijí automobil.
 
„Loni se Den bez aut uskutečnil ve více než stovce měst a obcí, přičemž ve dvaceti šesti z nich byla jízda v MHD zdarma,“ upozornil Miroslav Patrik z Dětí Země, který český Den bez aut každoročně vyhlašuje.
Zájmu se těší i petiční výzva „Nechte auto doma!“, kterou se občané veřejně zavazují nepoužít 22. září ke své přepravě automobil. Loni ji podpořilo 1.750 osob, včetně sto třiceti zastupitelů a pracovníků veřejné správy, dvaceti tří členů českého parlamentu a jedné europoslankyně. Text petiční výzvy je možné najít na internetové stránce www.detizeme.cz/denbezaut.
 
Své sympatie ke Dni bez aut může vyjádřit každý, kdo se do půlnoci v sobotu 22. září prostřednictvím internetového formuláře http://www.detizeme.cz/denbezaut/ukaz.php?co=pridali_se připojí k výzvě "NECHTE AUTO DOMA!" a tím se zaváže, že celý tento den ke své přepravě nepoužije automobil, ale bude cestovat veřejnou dopravou, na bicyklu nebo pěšky. Loni tak učinilo 1.750 osob, včetně 130 zastupitelů a pracovníků veřejné správy ve 49 městech a obcích, 23 členů Parlamentu ČR a jednoho člena Evropského parlamentu.
 
Příznivci myšlenky ulehčit městu od aut přichystali program i v Praze - celý týden probíhají různé akce, které vyvrcholí v sobotu 22. června velkou cyklojízdou. Ta startuje v 15 hodin ze Staroměstského náměstí a skončí po 17. hodině na Smetanově nábřeží. V cíli zábava pokračuje. V úseku Smetanovo nábřeží – náměstí Jana Palacha probíhá Pražský den bez aut s cyklistickou zónou, pouličními kavárnami a živou hudbou. Více informací k pražskému programu najdete na adresách http://www.auto-mat.cz/ a http://www.auto-mat.cz/.
Foto (převzato z webu Tomáše Švejdy - http://flickr.com/photos/osvejda/sets/72157600095913666) z jarní cyklojízdy, která tradičně startovala z vinohradského náměstí Jiřího z Poděbrad.
Text: S. Sojka, s využitím podkladů M. Patrika a M. Skalského