Aktuality

24. září 2010

Nekonvenční žižkovský podzim začíná

Nekonvenční žižkovský podzim začíná Čtrnáctý ročník hudebního festivalu slavnostně zahájil setkáním na žižkovských schodech a vzpomínkou na Jaroslava Ježka u jeho rodného domu. Do poloviny listopadu se bude konat dalších sedmnáct koncertů. Sledujte na www.zizkov.cz.
 

Nekonvenční žižkovský podzim je hudební festival s úctyhodnou tradicí - poprvé se konal v roce 1997. Jeho hnacím motorem je violoncellový virtuos Jiří Hošek, sám žižkovský rodák, který pro každý ročník připravuje celou řadu koncertů nečekaných kominací a souvislostí - festival začíná první podzimní den a končí 17. listopadu, připomínají se různá výročí a podobně. Koncerty se konají na mnohdy nečekaných místech po celém Žižkově, v sálech hotelů, v kostelech a modlitebnách, a občas přesáhnou i na Vinohrady nebo, jako letos, do starých Vršovic.

Letošní ročník zahájil netradičně (a nekonvenčně) pod širým nebem vzpomínkou na Jaroslava Ježka. Jak připomněl p. Hošek, hudební historici nesprávně uvádějí, že Ježek se narodil 25. září 1906 v Praze. Skutečností je, že k tomu došlo na Žižkově, v tehdejším katastru Olšany, v domě v dnešní Rokycanově ulici. Žižkov byl v té době samostatným městem a do Prahy bylo dost daleko. Pro připomenutí této události je již navržena pamětní deska, s její instalací se ale čeká, až plášť domu projde rekonstrukcí. Na slavnostním zahájení festivalu promluvil jednak zakladatel a umělecký šéf pan Hošek, jednak starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková. Z knihy o Jaroslavu Ježkovi zarecitoval Tomáš Töpfer a vystoupila taneční-pantomimická skupina. Zřejmě na připomenutí jedné z legendárních Ježkových písní byli přítomni i městští strážníci (odkláněli dopravu z křižovatky Rokycanovy a Chelčického).

Pokud se chcete některého z koncertů účastnit, vybírejte ze seznamu na www.zizkov.cz, na stránkách, které pro festival bezplatně připravuje provozovatel serveru Vinohrady.cz. Vstupenky pak můžete zakoupit v předprodeji v trafice TTT na Olšanském náměstí, nebo v místech konání koncertů půl hodiny před začátkem koncertu.

Slavnostní zahájení - hovoří p. Hošek

P. Hošek z profilu

Krásné strážnice

Před modelem pamětní desky u rodného domu J. Ježka