Archiv 2007-8

12. září 2007

Nekonvenční žižkovský podzim zahajuje

Nekonvenční žižkovský podzim zahajuje
Nekonvenční žižkovský podzim, hudební festival, který hravě překračuje hranice žánrů i rodného Žižkova, vstupuje do jedenáctého ročníku: Ve čtvrtek 13. září slavnostně zahájí na žižkovské radnici.
 
Nekonvenční žižkovský podzim je vždy plný překvapení, nečekaných kombinací a kvalitní hudby. Jeho zakladatel a umělecký garant, violoncellista Jiří Hošek, připravuje program a vyhledává nové prostory s obrovskou energií a invencí, zároveň ale v programu udržuje tradiční léty prověřené koncerty.
Poté, co loni rozšířil Žižkov až na náměstí Míru a jeden z koncertů uspořádal v kostele svaté Ludmily, zaměřil se letos na Prahu 1, konkrétně na Jindřišskou věž a její okolí, kde se uskuteční dva z koncertů. Ani Vinohrady nepřijdou zkrátka, když slavnostní koncert k 15. výročí VZP proběhne v sídle VZP, v bývalém hotelu a kině Flora.
Z tradičních a vždy hojně navštěvovaných koncertů připomeňme například Smetanovskou historii Olšan - koncert v kostele sv. Rocha a následnou vycházku po Olšanských hřbitovech s odborným výkladem (19.9.), violoncellový recitál Jiřího Hoška v Atriu (4.10.), muzikálový večer na žižkovském vysílači (7.11., nejspíše již vyprodaný) nebo koncert Filharmonie Hradec Králové v aule Vysoké školy ekonomické.
Z těch méně tradičních a nečekaných například představení Erbenovy a Suchého Kytice v Žižkovském divadle Járy Cimrmana (15.10.)nebo poctu Františku Filipovskému v hotelu Ariston (27.10.). Téměř ekumenické putování festivalu Žižkovem vás zavede do Betlémské kaple, do kostela svatého Prokopa i do modlitebny Církve bratrské. Ušetřeny nezůstanou ani školy - hrát se bude v prostorách gymnázia K. Sladkovského, Hudební školy hlavního města Prahy na Komenského náměstí a v Základní umělecké škole ve Štítného ulici. Tématem jedenáctého ročníku je hudba Ludwiga van Beethovena, ale zazní i mnoho jiných autorů, včetně páně Hoškova oblíbeného a jím znovu objeveného Davida Poppera.
Vstupenky na koncerty jsou v předprodeji v trafice v Táboritské ulici 26 (na Olšanském náměstí), doprodej vstupenek v místě konání koncertů pouze půl hodiny před začátkem koncertu.
Kompletní program najdete na www.zizkov.cz.
Jiří Hošek zahajuje
Obr.: Jiří Hošek zahajuje další ročník Nekonvenčního žižkovského podzimu (foto ze září 2006).
Text i foto: S. Sojka