Aktuality

28. března 2011

Opozice požádala o svolání mimořádného zastupitelstva

Opozice požádala o svolání mimořádného zastupitelstva Kvůli chystanému stěhování základní školy Legerova do budovy pod Vyšehradem sebrali opoziční zastupitelé (TOP 09 + OSB) dostatek podpisů pod žádost o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva. Starosta už jim dal termín: pondělí 11. dubna v 8,00.
 

Poté, co radní Prahy 2 minulý týden schválili návrh na přestěhování základní školy Legerova, nabyly na intenzitě protesty rodičů, kteří s tím nesouhlasí, a k činu se odhodlali také opoziční zastupitelé: zřejmě poprvé v novodobé historii městské části požádali o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva. Důvodem není ani tak skutečnost, že by se stěhováním školy apriori nesouhlasili, ale především postup radních, kteří o tak významném kroku podle nich rozhodují bez dostatku informací, bez podrobnější rozvahy a v podivném spěchu. Jelikož žádost o svolání zastupitelstva měla potřebné náležitosti, starosta jí vyhověl a zastupitelstvo zasedne v pondělí 11. dubna v 8,00 ráno.

Podle opozičních zastupitelů zástupce starosty Jan Pech smetl ze stolu návrhy na alternativní řešení situace, které předložili rodiče dětí navštěvujících školu. Navrhovali mj. převedení tříd na dyslektické, takže by mohly fungovat i s nízkými počty dětí, sestěhování školy do té části budovy, která je směrem do Sokolské, nebo formální sloučení se ZŠ Štěpánská. Tyto návrhy doprovodili výpočty na financování školy, zatímco místostarosta prý jen kalkuluje náklady na přestěhování.

Opozice chce požadovat podrobnější finanční rozvahu, odhady kolik dětí nastoupí do prvních ročníků, a také odložení stěhování školy - letošní první září považují za šibeniční termín, který nedá čas na zvážení všech pro a proti, ale ani na přípravu stěhování. Opoziční zastupitelé spolu s protestujícími rodiči vyjadřují obavy, že po přestěhování bude škola ještě v horší situaci než teď a bude muset být uzavřena, přičemž na tom nejvíce budou bity děti s poruchami učení, na které se škola specializuje.

Jan Pech, zástupce starosty odpovědný za školství, trvá na své původní verzi, proč se škola musí přestěhovat: má dlouhodobý nedostatek žáků, a to ne kvůli kvalitě výuky, ale kvůli nepříznivé poloze a špatnému životnímu prostředí. Stěhování je jedinou šancí, jak školu udržet. Podle Pecha cca 40% rodičů s přestěhováním souhlasí, ze zbylých asi polovina děti na škole nechá i po přestěhování, druhá polovina přejde jinam, některé případy bude nutné řešit individuálně. Jan Pech odhaduje, že zapřísáhlých odpůrců stěhování školy je maximálně deset. Na dotaz, co očekává, že se bude na zastupitelstvu projednávat, odpověděl, že to s ním opozice nekonzultovala a že se nechá překvapit. To koresponduje s informací od opozice: to, co chtějí předložit, si nechávají jako překvapení. Proto si přivstaňme, v osm je začátek, do devíti by mohl být schválený program, a pak se uvidí.

 

Odkazy:

Blog "Dětí Vinohrad" na stránkách Idnes: http://detivinohrad.blog.idnes.cz/c/182662/Pech-s-Pechem-aneb-jak-to-zacalo.html

Dokument: Žádost o svolání mimořádného zastupitelstva

Foto: Základní škola v Legerově ulici