Archiv 2007-8

1. ledna 2008

Parkovací zóny - hodnocení

Před spuštěním režimu zón placeného stání na území Prahy 2 (zóna je v provozu od 1. listopadu 2007) se ozývaly hlasy, že to stejně ničemu nepomůže, že jde jen o další komplikaci a dobrý výdělek pro firmu, která bude pro projekt zajišťovat administrativu. Po dvou měsících platnosti již snad lze hodnotit tuto změnu jako úspěšnou, jak se shodují obyvatelé i odborníci.
 
Spuštění zóny 1. listopadu loňského roku bylo v ulicích patrné pouhým okem - znatelně přibylo volných míst k parkování pro rezidenty, zato se zaplnily ulice v bezprostředně souvisejících částech Prahy 3, 4 a 10. Dalším mezníkem bylo zprovoznění parkovacích automatů u míst určených pro návštěvníky, ke kterému došlo 20. prosince.
Zóna měla vliv i na snížení hustoty dopravy, jak potvrzuje vedoucí odboru dopravy úřadu městské části Praha 2 pan Josef Gál - část návštěvníků v obavě, že nebude mít kde zaparkovat, prostě do Prahy 2 vůbec nevjíždí.
Podle informací, které p. Gál poskytl, bylo v polovině prosince prodáno téměř 12 tisíc parkovacích karet, v tomto počtu jsou však i karty pro krátkodobé stání. Odhaduje se, že pravidla zóny placeného stání jsou respektována cca z 80% (v Praze 1, kde je již tento systém v provozu delší dobu, to bylo asi 60%). Vliv na to má i skutečnost, že se podařilo umístit parkoviště pro odtažená vozidla přímo na území Prahy 2 (je v Sadech Boženy Němcové, na konci ulice Lublaňské) a odtahové vozy proto nemusí s každým odtaženým autem vyjíždět na okraj města. Denně je takto postiženo až šedesát nesprávně parkujících řidičů, což zvyšuje respekt parkovací zóny.

Zhruba po půl roce se bude vyhodnocovat, kde by bylo vhodné vymezení zón upravit, tj. například kde jsou zóny pro rezidenty málo využité a bylo by možné je prostřídat s parkovacími automaty. Od března by placené stání mělo fungovat i v Praze 3.

S. Sojka