Aktuality

6. března 2011

Plošné kácení na Albertově

Plošné kácení na Albertově Matematicko-fyzikální fakulta koncem týdne provedla zásadní zásah do zeleně, když vykácela stráň mezi fakultou a Hlavovým ústavem na Albertově. Radnice protestuje, ale bylo to prý legální.
 

Vedle schodů vedoucích z Albertova do ulice Ke Karlovu, mezi budovami Hlavova ústavu a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, se koncem uplynulého týdne činili dřevorubci. Celá stráň byla téměř kompletně vykácena, a to bez jakéhokoliv povolení. Vše však bylo legální - fakulta jen využila poslední novely zákona o ochraně přírody, podle které i právnické osoby mohou kácet vše, co má obvod ve výšce 130 cm menší než 80 cm.

Proti kácení se ostře ohradila radnice Prahy 2, která se obává, že kácení bude pokračovat a že tak dojde k zásadní přeměně rázu této lokality. Městská část přitom prý fakultu opakovaně vyzývala fakultu, aby o stráň pečovala, protože byla dlouhodobě neudržovaná. Takovýto způsob péče si ale asi nikdo nepředstavoval. Podle neověřených informací se tu chystá založení univerzitního vinohradu (což by mohlo narušit monopol městské části na pěstování vína ;-). Radnice vyjádřila politování, že s ní chystané kácení ani budoucí záměry s touto lokalitou nikdo neprojednal.

Přitom to jde i jinak - u druhých schodů vedoucích z Albertova (do Apolinářské ulice) jsou pozemky obhospodařované Přírodovědeckou fakultou UK. Její pracovníci cca před dvěma lety vyvolali standardní správní řízení, na jehož základě jim bylo vyčištění strání povoleno a v současné době probírají porost tak, aby zde zůstaly perspektivní stromy a přitom se celá stráň prosvětlila a přestala být útočištěm bezdomovců. Díky tomu se již dá projít i mezi oběma schodišti zhruba v trase zamýšleného chodníku, který by měl tuto lokalitu v budoucnu zpřístupnit.