Aktuality

15. června 2011

Pravidla privatizace bytů v Praze 2

Pravidla privatizace bytů v Praze 2 Radní Prahy 2 včera schválili dlouho očekávaná pravidla pro privatizaci. Opoziční zastupitelé nejsou spokojeni, výhrady mají i Zelení, kteří jsou v koalici.
 

Rada městské části včera schválila dlouho očekávaná pravidla pro privatizaci zbylého bytového fondu v Praze 2 a také pravidla, podle nichž se budou vybírat domy vhodné k privatizaci, respektive vyřazovat domy, které do privatizace nepůjdou. A to přesto, že na neveřejném jednání minulý týden proti pravidlům padla řada výhrad ze strany opozičních zastupitelů, zejména z klubu OSB (Občané za spokojené bydlení), kteří měli privatizaci zbylých bytů jako hlavní článek programu a jejich zastupitelé i příznivci jsou převážně obyvateli obecních bytů, tedy potenciálními privatizátory.

Jaká jsou tedy schválená pravidla? Budou se prodávat jen celé domy, a to buď po bytových jednotkách, nebo družstvům nájemníků - to záleží na nájemcích. Osobami oprávněnými privatizovat budou jen aktuální nájemci, kteří mají platnou smlouvu, trvalé bydliště a nedluží na nájemném. Byty se budou prodávat za odhadní cenu stanovenou jako cena obvyklá v místě a čase, ta se zjistí pomocí znaleckých posudků. Cena bude ještě navýšena o podíl na společných prostorách a cenu pozemku. Prodej bude smluvně zajištěn proti spekulacím (to byl jeden z bodů, kde byly výhrady např. ze strany zastupitelů za TOP 09, kteří se obávají spekulativních nákupů).

Seznam domů, které budou nabídnuty k prodeji, zatím nebyl zveřejněn. Mělo by jít asi o polovinu z domů, které městská část aktuálně vlastní. Seznam dostanou zastupitelé předtím, než privatizaci projedná zastupitelstvo. Jsou ale známa kritéria, podle kterých byly domy vybírány: především nesměly mít vysoký podíl nebytových prostor a také žádné nebytové prostory pronajaté v obecním zájmu, které není možné snadno přesídlit. Dále byly vyřazeny všechny podílové domy (kde radnice vlastní jen část domu). Kontroverzi vzbudilo také pravidlo, že se nebudou prodávat domy, které mají víc než 30% tzv. malometrážních bytů. Za malometrážní byt se považuje byt do 60 metrů čtverečních.

Strana zelených, která je členem radniční koalice (ODS- ČSSD-SZ), navrhovala ještě jedno pravidlo, a to aby byty nemohli privatizovat zastupitelé po dobu výkonu svého mandátu. Toto pravidlo neprošlo ani v rámci koalice a Zelení proto prý zvažují, že ho předloží jako pozměňovací návrh a v případě, že nebude přijat, nebudou hlasovat pro prodej bytů jako celek.

Záměr bude schvalován na zastupitelstvu v pondělí 27. června. Zasedání zastupitelstva je veřejné, tedy pokud jste zvědaví, jak to dopadne, můžete přijít.

Obrázek - čistě ilustrační: Tipujte, které obecní domy půjdou do privatizace.