Aktuality

7. dubna 2011

Rodiče z Legerky protestují

Rodiče z Legerky protestují

Dnes zveřejňuji dva dokumenty k chystanému stěhování základní školy Legerova, o kterém se v pondělí bude jednat na mimořádném zasedání zastupitelstva. Jako první prohlášení rodičů dětí z Legerky, nový web a petice.

 

(převzato z nových www stránek http://www.detivinohrad.cz/)

My, rodiče dětí ZŠ Legerova 5, protestujeme proti záměru MČ Prahy 2 stěhovat naší školu do Vratislavovy ulice.

Tuto informaci jsme se dozvěděli 11. 1. v MF Dnes z článku Děti už se nebudou chodit učit do „plynové komory“. Stěhují se. Novinář Kinkor znovu podobnou zprávu znovu vydal 15. 1. http://praha.idnes.cz/skolaci-se-stehuji-z-magistraly-pod-vysehrad-smog-meni-za-cerstvy-vzduch-1qu-/praha-zpravy.asp?c=A110111_1512891_praha-zpravy_sfo Považujeme za naprosto neférové a nerovné, že úředníci z Prahy 2 toto nejprve neprodiskutovali se školou a s rodiči a novináři vydali účelově lživý článek. V následujících dnech tato zpráva vyšla v dalších médiích. Např. http://www.rozhlas.cz/regina/denik/_zprava/836233 , zde: http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/zs-ve-vladislavove-se-bude-stehovat-do-legerovy-ulice-zni-z-prahy-2.html a zde: http://prazsky.denik.cz/kratce_region/799671.html
Vzhledem k zápisu dětí do 1. tříd, konajícímu se 17. a 18. 1., považujeme předání zprávy médiím jako účelově načasovanou akci, který měla odradit rodiče od přihlášení nových dětí do školy v Legerově ulici.

Škola v Legerově ulici a její učitelé patří dlouhodobě mezi nejkvalitnější. Lukrativní budova se nachází v centru Prahy, a přestože již několik let dochází k poškozování jejího jména některými médii (např. kauza o řediteli pedofilovi, který vedl ZŠ ve Štěpánské ulici a v ZŠ Legerova působil pouze půl roku – http://tn.nova.cz/zpravy/cernakronika/reditel-zakladni-skoly-siril-detskou-pornografii.html), v povědomí veřejnosti (i z jiných městských částí) figuruje jako jedna z nejlepších pražských základních škol. Vzhledem k nižší porodnosti v minulých letech a přestěhování některých rodičů s dětmi z této lokality se dočasně snížil počet žáků a první třída nebyla loni otevřena, ale nyní opět začíná babyboom, v okolí je spousta rodin s kočárky a během dalších let bude tato škola potřeba.

V celém okolí jsou učitelé vyhlášeni jako jedni z nejlepších. V naší škole učitelé vyučují i děti s LMD (integrovaní žáci jsou zároveň dalším důvodem menších kolektivů ve třídách) a práci s nimi zvládají bravurně. Mezi rodiči se ví, že v dalších školách v okolí to tak vždy není. Děti jsou v této škole šťastné, je zde tělocvična, jídelna, učebny jsou světlé, prostorné, hezky vybavené. Venku jsou dvě hřiště, kde se dá v zimě i bruslit. V budově jsou dvojitá okna a nově zrekonstruované toalety. Oproti tomu škola ve Vratislavově ul. nemá žádné hřiště a údajně ani jídelnu a tělocvičnu. Už jednou byla zavřena. Je ponurá, okna má jednoduchá, zdi oprýskané a v jednom místě dokonce plesnivé.

Je nám s podivem, proč by se měly vydávat statisíce na stěhování a rekonstruování staré školy ve Vratislavově ul., najímat firmy (jen vývařovna by tam odhadem mohla vyjít na cca 500 000 Kč), když peníze jsou potřeba jinde – např. na bezpečnost, narkomanii. Navíc lokalita kolem Vratislavovy ulice patří k nejnebezpečnějším v Praze 2. Jelikož většina z nás bydlí právě v okolí Legerovy ulice, přemístění našich dětí by pro nás bylo velkou komplikací. Museli bychom s nimi každé ráno pěšky minimálně o půl hodiny dříve a odpoledne znovu, případně tramvajemi s přestupem, což by znamenalo pro některé z nás i další finanční výdaje za MHD. V článku se píše o lepším parkování ve Vratislavově ul., ale část rodin žádné auto nevlastní a doprava je tam komplikovaná. Pro druhou část rodin, která auto vlastní, je jednodušší možnost zastavení v Legerově ulici než v placené zóně ve Vratislavově. Pokud chce MČ Praha 2 pořídit školní autobusy z Legerovy do Vratislavovy, musely by jezdit několikrát denně, neboť každé dítě odchází ze školy v jinou dobu, a navíc by rodiče museli v určitou hodinu pro děti k autobusu.

Pokud zastupitelům MČ Praha 2 leží na srdci osudy našich dětí a jako důvod stěhování uvádí špatné ovzduší, jak se píše v článku, pak bychom se chtěli zeptat, zda jim nevadí, že v takové lokalitě musíme s našimi dětmi žít, a zda by nám mohli nabídnout obecní byty v místech, kde není „plynová komora“, nebo alespoň snížit nájmy. Podle měření z 15. 1. je zde kvalita ovzduší mnohem lepší než ve Vratislavově ulici, jež se nachází v údolí, kde se drží smog. Navrhujeme, aby částka, kterou zastupitelé Prahy 2 plánují vydat na přestěhování školy, byla dána k dispozici škole v Legerově ulici a učitelé si mohli dovolit zaplatit např. asistenty pro žáky s LMD, jako je to běžné třeba ve Finsku a v jiných vyspělých demokratických zemích.

Na schůzce rodičů 19.1. většina rodičů projevila nesouhlas se stěhováním či rušením. Jako řešení nabídlo několik rodičů možnost ponechat naši ZŠ v části budovy ze vchodu Sokolská a druhou část pronajmout např. přírodovědecké fakultě, které by měla být dle tisku škola nabídnuta.

Výbor rodičů školy ZŠ Legerova

-------------------------------------------------------------

Petice:

dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod
a zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním

My, níže podepsaní občané Prahy, prostřednictvím této petice žádáme, aby radnice Prahy 2 nerušila násilím základní školu Legerova, do které chodí naše děti.

Rodiče, braňte blaho svých dětí! Nedovolte, aby ten zlořád z radnice zvítězil nad zdravým rozumem!

Společně se zvládneme ubránit i dalším nesmyslným rozhodnutím nové politické garnitury, která nám, nejen v Praze 2, vládne!

Už 120 let vzdělává základní škola v Legerově ulici mladé duše především z Vinohrad a blízkého okolí. V současnosti je to jedna z mála škol, která přijímá i děti s lehčími poruchami, jako je dyslexie, dysgrafie či mírné formy mentálního postižení. Jsou na to totiž vybaveni a učí tam kvalifikovaní pedagogové, kteří umí s dětmi s poruchou jednat, umí je naučit to, co jinde nezvládnou. Jenže to je vedení Prahy 2 nejspíš nezajímá.

Děkujeme.

Za petiční výbor:
Barbora Veselá Legerova 48 Praha 2 120 00