Aktuality

21. srpna 2010

Srpen 1968 a Vinohrady

Srpen 1968 a Vinohrady 21.srpna 1968 bylo Československo okupováno armádami pěti zemí v čele se Sovětským svazem. Pozváni a podporováni částí vedení komunistické strany, zatlačili do patřičných mezí reformní proces a pomohli udržet režim, který naší zemi léta devastoval, potlačoval všechny projevy svobody a snažil se z obyvatel vychovat poslušné stádo. Tohle je příspěvek k tomu, aby se na to nezapomnělo, psaný z pohledu městské čtvrti, které se první den okupace dotknul asi nejvíc, pražských Vinohrad.
 

Poté, co do země začala vnikat vojska (před půlnocí 20.8.) a na Ruzyni přistávat letadla s invazními jednotkami (kolem jedné hodiny po půlnoci 21.8.), Čs. rozhlas vysílal text prohlášení ÚV KSČ k okupaci (1:30). Vysílání bylo však slyšet jen rozhlasem po drátě.

Ráno kolem sedmé hodiny se před rozhlasem shromáždilo několik set lidí, kolem 7:30 dojela k rozhlasu kolona šesti tanků. Směrem od Václavského náměstí byla narychlo postavena barikáda, lidé se snažili zabránit tankům v postupu. Ty střílely světelnými i ostrými náboji.

Tanky se snažily proniknout k budově jinými ulicemi, dav se i s barikádami přesouval, aby je zastavil. Po nárazu jednoho z tanků barikáda vzplála, od ní chytil i tank.

Krátce před devátou hodinou byl rozhlas obsazen a vysílání umlklo. Rozhlas dále vysílal z jiných míst v Praze. Během akce bylo zabito sedmnáct lidí, střelbou z tanků vzplálo několik domů kolem rozhlasu.

V dalších dnech se okupační vojska utábořila v Riegrových sadech, kde byla asi měsíc. Celé okolí bylo prosyceno zápachem výkalů a chloru, každou noc bylo slyšet střelbu. Potom se vše zdánlivě vrátilo do původních kolejí. Vyhořelé domy se začaly opravovat, okna se zasklila, na Vinohradské se znovu natáhly tramvajové troleje a místo kostek byl položen asfalt.

Když se podíváte pozorně, můžete dodnes najít stopy bojů z roku 1968 na fasádách domů. Některé jsou jako propíchnutý puchýř, trochu vypouklé s dírkou vprostřed, jiné připomínají vykousnutí od kamenožrouta. Když byste se chvíli hrabali ve fasádě na takovém místě, najdete projektil, který je způsobil. Byly rozeseté po domech okolo Rozhlasu, od začátku Vinohradské až po křižovatku s Italskou, v Balbínově, Italské, ke Smetance, dokonce až u Riegrových sadů. Na domě v křižovatce ulic Italská a Na Smetance jsou dokonce ponechané mezery v opravené fasádě, takže otvory po střelách jsou vidět.

Fotografie: repro ze Světa v obrazech z 24.8.1968 (foto Vladimír Lammer, Pavel Štecha?)