Aktuality

14. dubna 2010

Starostka Prahy 2 předala petici předsedovi Poslanecké sněmovny

Městské části od pátku sebraly přes osm tisíc podpisů pod petici za právo obcí omezovat hazard na svém území.
 

Praha 2 byla hlavním iniciátorem petiční akce, která má za cíl zabránit přijetí pozměňovacího návrhu novely zákona o loteriích, kterým by došlo ke zmenšení možností obcí ovlivňovat výherní automaty na svém území. O novele má ve středu jednat schůze parlamentu a pozměňovací návrh přišel z iniciativy členů rozpočtového výboru. Podle navrhované úpravy by obce nebyly účastníky řízení o povolování videoterminálů a ztratily by tak možnost omezovat gamblerství na svém území, dokonce i v okolí škol a dalších veřejných budov. Výbor svůj návrh zdůvodňoval tím, že účast v těchto řízeních by pro obce byla administrativně příliš náročná.

Petice byla vyhlášena v pátek a do pondělka se podařilo sebrat 8210 podpisů, z nichž přes tisíc bylo z Prahy 2, kde se podpisy sbíraly nejen v informačních kancelářích MČ, ale i ve stáncích na náměstí Míru a na Tylově náměstí. Starostka Prahy 2 Jana Černochová byla iniciátorkou petice a proto jí také spolu se starostou Prahy 6 Tomášem Chalupou v úterý předala do rukou předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka.

Kvůli novele se v pondělí večer dokonce konalo mimořádné zasedání zastupitelstva hlavního města, které bylo svoláno tak narychlo, že bylo nejspíš nezákonné (podle zákona o obcích je nutné vyhlásit termín a program zastupitelstva sedm dní dopředu, občas se to nestihne).

Odkazy: plný text petice http://www.praha2.cz/zdroj.aspx?typ=4&Id=30171&sh=-1080447010