Aktuality

9. září 2010

Tip na víkend: Dny evropského dědictví

Tip na víkend: Dny evropského dědictví O nadcházejícím víkendu se v celé Evropě slaví Dny evropského dědictví, kdy je do památek umožněn volný vstup nebo jsou zpřístupněny památky jindy pro veřejnost uzavřené.
 

Na Vinohradech budou takto zpřístupněny dvě kulturní památky: Pavilon v Havlíčkových sadech, čerstvě obnovený péčí městské části Praha 2, a o dalším víkendu vládní salonek na Hlavním nádraží (které, věřte nevěřte, je katastrálně na Vinohradech).

Pavilon bude přístupný po celý týden, od 11. do 19. září, od 10 do 21 hodin. Jde o originální hrázděnou stavbu postavenou koncem 19. století jako sezónní herna (kuželník, lukostřelba) patřící ke Gröbeho vile. Stavba dlouho chátrala a byla zasažena necitlivými úpravami. V roce 2009 byla rekonstruována (z velké části znovu postavena) a bylo dostavěno moderní křídlo s kavárnou. V interiéru se dochovaly originální prvky, nástěnné malby a kuželna.

Vládní salonek Hlavního nádraží sloužil jako čekárna a zázemí pro význačné osobnosti cestující do Prahy a z Prahy. V současnosti funguje též jako reprezentativní prostor představitelů Českých drah, konají se v něm tiskové konference a firemní akce. Veřejnosti bude zpřístupněn 18. a 19. září od 9,30 do 17 hodin.

V blízkém okolí Vinohrad budou zpřístupněny ještě další památky: na Novém Městě věž Novoměstské radnice a Výtoňská celnice, Benediktinský klášter v Emauzích a o dalším víkendu pak budova Sokola Pražského. Na Žižkově Nový židovský hřbitov (jen v neděli, o šábesu nelze) a Židovský hřbitov u Žižkovské věže.

Dny evropského dědictví organizuje Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska už od roku 1991. Každoročně v září jsou u této příležitosti zpřístupňovány významné nebo jinak nedostupné památky.

Odkazy: www.ehd.cz - přehled památek v celé ČR 

 Foto z loňského května, kdy probíhaly dokončovací práce na okolí Pavilonu