Aktuality

29. října 2010

V Praze 2 vzniká koalice ODS, ČSSD a Strany zelených

Podle informací, které včera přinesl server Aktuálně, došlo k dohodě mezi stranami, které získaly místa v zastupitelstvu. V radě budou zastupitelé za ODS, ČSSD a Zelené. Už je určen termín ustavujícího zasedání zastupitelstva, poznamenejte si 8. listopadu.
 

Za ODS vyjednával Jiří Paluska, za ČSSD Jan Pech a za SZ Michal Uhl. Strany mají dohromady 19 zastupitelů (11+6+2), v opozici tím pádem zůstanou TOP 09 (8) a Občané za spokojené bydlení (8). O koalici zřejmě rozhodl postoj k privatizaci bytového fondu, kterou OSB prosazovalo jako hlavní bod svého programu a také TOP 09 byla pro privatizaci "všeho co půjde", zatímco ODS a ČSSD byli zdrženlivější a SZ vpodstatě proti. Koalice bude mít v zastupitelstvu těsnou většinu (zastupitelstvo má 35 členů, ke schválení je potřeba nadpoloviční většina všech, nikoliv jen přítomných, tedy vždy 18 hlasů). ODS i ČSSD podle zprávy už koalici schválily svými příslušnými orgány (oblastní výbor resp. obvodní výkonná rada).

O tom, že už skutečně došlo k domluvě o koalici, svědčí i skutečnost, že byl určen termín a program prvního zasedání nového zastupitelstva. Ustavující zasedání se koná na poněkud zvláštní výročí - 8. listopadu 1620 došlo k bitvě na Bílé hoře. Pokud to zastupitele neodradí, měli by podle programu složit slib, schválit volební řád, zvolit starostu, jeho zástupce a radní (uvolněné a neuvolněné) a také nové předsedy finančního a kontrolního výboru. V návaznosti na to se rozhodne i o dělbě činností mezi zastupitelstvem a radou a stanoví se odměny a náhrady pro neuvolněné členy zastupitelstva. Zasedání začíná v 15 hodin v jednacím sále radnice na náměstí Míru a je veřejně přístupné.

Odkazy:

Program zastupitelstva http://urad.praha2.cz/16384_Pozvanka-na-ustavujici-zasedani-Zastupitelstva-mestske-casti-Praha-2

Zdrojová zpráva na Aktuálně http://aktualne.centrum.cz/domaci/volby/komunalni-volby/clanek.phtml?id=681362