Archiv 2007-8

10. dubna 2008

Velká Jarní cyklojízda za přívětivější Prahu

Velká Jarní cyklojízda za přívětivější Prahu Zažraní cyklisté zvou: Pojeďme spolu! Jarní cyklojízda startuje 17. dubna v 18 hodin z Náměstí Jiřího z Poděbrad.
 
Jízdní kolo patří k modernímu městu. Jezdit na kole po městě je rychlé, zdravé a ohleduplné k životnímu prostředí.
K cyklistickým rájům jako jsou Amsterdam nebo Kodaň se v posledních letech přidávají desítky evropských metropolí, mezi nimi Berlín, Mnichov, Vídeň nebo Paříž.
Podle výzkumu by téměř třetina Pražanů ráda na kole jezdila do práce či za nákupy. Ovšem za podmínek, že k tomu budou mít vhodné prostředí, zejména bezpečné cyklostezky a parkování. Dokáží Pražané o jízdním kole přesvědčit vedení města? O to usiluje právě cyklojízda!

Cyklojízda odstartuje ve čtvrtek 17. dubna v šest hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na místě se budou Pražané sjíždět od sedmnácti hodin. Krátce před šestou představí své důvody na podporu cyklistiky přední české osobnosti. V osmnáct hodin očekáváme na místě 2 tisíce lidí na jízdních kolech.

Peloton se v 18 hodin vydá z Jiřího z Poděbrad Slezskou ulicí směrem na Náměstí míru. V Anglické ulici zahne doprava na magistrálu a Pražané budou moci v předstihu zažít, jak bude vypadat v roce 2011 zklidněná magistrála u Muzea. Krásná historická budova Hlavního nádraží je nejlépe vidět právě z jízdních pruhů, lidé na kolech si ji budou moci mimořádně v klidu vychutnat. Ostrov Štvanice je zelenou oázou, je však velmi špatně dostupný. Proto se plánuje se výstavba pěší a cyklistické lávky přes ostrov, která propojí Holešovice s Karlínem.

Cyklojízda projede Holešovicemi a přes Libeňský most dorazí do Libně. Málokdo ví, že pod mostem vede páteřní pražská cyklostezka A2, po které se bez aut lze dopravit ze samotného centra od Rudolfina až na hranice města. Jízda povede kousek po této trase, aby po pravém břehu Vltavy dorazila do cíle v Loděnici v Tróji.

Zakončení cyklojízdy se koná v areálu Loděnice v Tróji u sportovního kanálu s divokou vodou. Na ty, kdo vydrží až do konce, tu čeká všechno potřebné ke strávení pěkného jarního večera. Občerstvit se můžete ve třech barech pod širým nebem, o hudební kulisu se postará DJ Radia 1. Nejen cyklistické fintily potěší módní přehlídka reflexních oblečků z dílny formace Kolouchův sen. No a nakonec živá hudba. Kdo zahraje? To se dozvíte v cíli!