Aktuality

13. září 2010

Vinohradská vinobraní již tento víkend

Vinohradská vinobraní již tento víkend Množné číslo je v tomto případě na místě - Praha 2 a Praha 3 pořádají ve stejném termínu každá své vinobraní. Praha 2 na náměstí Míru a v Grébovce, Praha 3 na náměstí Jiřího z Poděbrad.
 

Vinobraní na Vinohradech má tradici už od roku 1997, kdy jej pořádaly městské části Praha 2 a Praha 3 společně. Probíhalo to tak, že se starostové převlékli do legračních rádoby středověkých úborů a nechali se vyfotit do novin u vinice v Havlíčkových sadech, zatímco občané se shlukli na náměstí krále Jiřího, aby si postáli ve frontě na burčák a k tomu si poslechli nějakou dobrou kapelu. Přestalo to fungovat, když Praha 2 nechtěla už jen přidávat finance na program a zařídila si vlastní scénu na náměstí Míru. Od té doby jede program paralelně a zatímco kvalita burčáku se zvedá (a nejspíš i množství, statistiky nemám k dispozici), úroveň programu jde spíše dolů. A tak zatímco v minulých ročnících byli na pódiu na Jiřáku k slyšení takoví velikáni jako Pražský výběr, Jasná páka nebo Krausberry (o Anně K. ani nemluvě), letos se dočkáme Banjo Bandu Ivana Mládka a slovenských No Name, v sobotu pak prý dokonce zatančí Dalibor Gondík a po něm zahrají Buty.

Vinobraní ale mají program i v pátek a v sobotu přes den. Praha 3 se drží na náměstí Jiřího z Poděbrad a nabízí v pátek ochutnávky vín z celé Evropy a v sobotu Svatoprokopské posvícení s jarmareční kapelou, kejklíři a flašinetem. Sobotní program pořádaný Prahou 2 se přesune do Havlíčkových sadů, do okolí Gröbeho vily a viničního altánu. Jak lze soudit z programu, odpoledne se ponese ve stylu těžkého retra 20. a 30.let, podobně jako páteční odpoledne na náměstí Míru, kde je inzerován slepý harmonikář (není to politicky nekorektní?) a dozajista bude možné ochutnat burčák pana Turečka, vinaře z Grébovky.

Odkazy - programy:

Program vinobraní Prahy 2 http://www.praha2.cz/files/=33038/flyer%20A5%20preview.pdf

Program vinobraní Prahy 3 http://www.praha3.cz/kultura-a-volny-cas/akce-mestske-casti/slavnosti-vina-se-po-roce-opet-vraci-na.html

Ilustrační foto: Hrozny na Grébovce už zrají