Aktuality

28. září 2010

Vozíte děti do školky autem?

Vozíte děti do školky autem? Koalice Žižkov [nejen] sobě představila výsledky průzkumu: polovina rodičů v Praze 3 vozí děti do školky autem. Na mapě je vyznačeno, kde by se měly obnovit nebo zabezpečit přechody.
 

Průzkum provedli rodiče a dobrovolníci z koalice Strany zelených, KDU-ČSL a nezávislých kandidátů do žižkovského zastupitelstva, z iniciativy www.Kauza3.cz, www.prechody.cz a ze sdružení Pražské matky v polovině září. Zúčastnilo se ho 330 rodičů z jedenácti školek v Praze 3.

Výsledek je dost tristní: Přibližně polovina rodičů vozí děti do školky autem. Hlavními důvody jsou rychlost, pohodlí, ale také bezpečnost. Ranní provoz v okolí školek a škol tak narůstá až o 20 %. Tím se roztáčí spirála, na jejímž konci všichni budou jezdit autem, protože se nikdo nebude cítit na ulicích v bezpečí.

Rodiče kritizovali zejména nedostatečné omezení rychlosti v okolí školek a škol. Vadí jim málo označené a zabezpečené přechody, stejně jako parkující auta u přechodů, která zakrývají výhled.  Na mnoha místech rodičům přechody chybí a litovali odstranění některých přechodů v roce 2009. Vyjádřili se pro jejich návrat. Z průzkumu vyplynulo, že v mnoha případech dávají rodiče přednost i vzdálenější školce jen proto, že nemusí přecházet rušné komunikace.

Koalice považuje bezpečnost cest do škol za jednu z nejdůležitějších priorit. Nejdůležitější místa, na která se chce zaměřit, jsou vyznačena do mapy – plánu pro Prahu 3, kterou najdete na webových stránkách www.zizkovnejensobe.cz. Výsledky ankety budou předány odboru dopravy ÚMČ Praha 3 a novému radnímu pro dopravu, který vzejde z říjnových komunálních voleb.