Aktuality

27. března 2011

Vyroste vedle Strojimportu další mrakodrap?

Vyroste vedle Strojimportu další mrakodrap? Na křižovatce Vinohradské a Želivského ulice by měl vyrůst šedesát metrů vysoký dům atypického tvaru ve skle a kovu nazvaný Crystal Prague.
 

Jak upozornil server Archiweb, na východním konci Vinohrad se plánuje výstavba nové výškové budovy. Měla by stát poblíž křižovatky Vinohradské ulice s ulicí Želivského, resp. s Votickou, na nyní nevyužitém pozemku vedle novostavby České spořitelny. Dříve zde stála ruina přízemní továrničky, ta však byla už před několika lety stržena.

Budova by měla mít atypický tvar krystalu a proto má nést jméno Crystal Prague. Na krystal má odkazovat i vnější provedení fasády, která by měla být zasklená a se šachovnicovým vzorem. Díky tomu by prý neměla ubírat světlo okolním domům. Bohužel další parametr, kterým je výška 60 metrů (14 podlaží), z ní dělá Otesánka, který se bude moci směle rovnat sousednímu mrakodrapu Strojimportu.

Investorem budovy je společnost GES REAL, která má společné vlastníky s TV Prima, takže se spekuluje, že tato televizní stanice bude jedním z uživatelů domu. Budova má mít celkem přes 13.000 metrů užitné plochy, z toho 12 tisíc metrů mají být kancelářské prostory. Z dostupných informací není jasné, v jaké fází projekt je - zda jde teprve o záměr, nebo je již předkládán do územního řízení.

Blízká budova Strojimportu je se svými 90 metry nejvyšším domem na katastru Vinohrad. Protože je také prakticky na nejvyšším místě katastru (to je jen o kus západněji, na křižovatce Flora), je dobře viditelná z celého města a bývala přezdívána "zdvižený prst komunistické architektury". Byla postavena v roce 1971 italskou firmou jako ředitelství tehdejšího podniku zahraničního obchodu. Zdá se téměř nepředstavitelné, že by v sousedství chtěl někdo postavit srovnatelně vysoký dům. I novostavba České spořitelny, která zde vyrostla před cca dvěma lety, respektuje výšku okolních domů, a díky svému odstupu od ulice dala vzniknout jakémusi náměstíčku.

Tento architektonický návrh, jak je v poslední době v naší zemi zvykem, prakticky nijak nerespektuje své okolí, a to jak výškově (okolní budovy jsou pěti až šestipodlažní), tak tvarově nebo svým vzhledem. Zatímco má ambice rovnat se budově bývalého Strojimportu, zařadí se spíše vedle nedaleko stojícího hotelu Dorint (Don Giovanni). Ani těsná blízkost Olšanských hřbitovů nebrání architektům navrhnout dům, který vypadá spíš jako UFO, které sem nedopatřením spadlo z hlubin vesmíru. Je ale možné, že se jedná jen o "dělostřeleckou přípravu" k tomu, aby mohl být předložen návrh méně extravagantní, o něco nižší, který po předchozím šoku bude průchozí, i když mimo měřítko a s hlavním cílem společným všem nynějším projektům: maximálně vytěžit prostor, který je k dispozici, bez ohledu na okolí a také bez ambice na reálné využití - velká plocha takto vybudovaných prostor následně zůstává nevyužitá.

Odkazy:

Oficiální stránky projektu: http://www.crystal-prague.cz/
Článek na webu Archiwebu: http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=9852&type=1
Faktografie o budově Strojimportu: http://www.stimbuilding.cz/palac-vinohrady/

 

Foto z webu crystal-prague.cz

Současný stav (foto já)