Aktuality

31. května 2010

Výsledky parlamentních voleb z pohledu lokálního

Výsledky parlamentních voleb z pohledu lokálního (chtěl jsem napsat "z pohledu lokálního patriota", ale to by zase vypadalo, že se vytahuju). Tedy, co volby do zákonodárného sboru přinesly a odnášejí Praze 2, Vinohradům a blízkému okolí?
 

V hlavním městě procentuálně zvítězila TOP 09 před dosud vždy dominantní ODS. Bude-li to tak i v podzimních komunálních volbách, zažijí zastupitelstvo HMP i zastupitelstva městských částí perné chvíle - strana aktuálně nejspíš nemá příliš velkou zásobu členů, aby pokryla všechny funkce, které může získat. Navíc v očekávání volebního úspěchu do ní teď začnou vstupovat lidé, kteří stojí právě jen o ty funkce, z nichž budou moci ovlivňovat různé svoje lokální byznysy. Tak jako se to dřív speciálně v Praze stávalo ODS, která podle toho také častokrát konala...

V mírně odlišné situaci je další vítězná strana - Věci veřejné, která byla původně výhradně pražským komunálním projektem. Odlišné v tom, že zde i přímo zakladatelé vypadají, že jsou vedeni snahou ovlivňovat dění ve prospěch svého podnikatelského záměru (jak jinak vysvětlit existenci stejnojmenné s.r.o.), a dosud na lokální úrovni byli zastoupeni jen několika  nekonvenčně uvažujícími jedinci, buřiči a renegáty, kteří často kvapně barvy VV opouštěli (viz například Praha 1, Černošice ...). Nyní tedy mohou být posíleni opravdickými politickými vlčáky, kteří se automaticky stahují tam, kde cítí možnou kořist.

A co ODS? Milým překvapením je určitě odstoupení primátora Pavla Béma z funkce předsedy pražské organizace. Dá se tedy očekávat, že na podzim do zastupitelstva už kandidovat nebude, bude si tiše pracovat ve sněmovně (kdo dnes ještě pamatuje jeho někdejšího náměstka Bürgermeistera? Před čtyřmi roky se stal poslancem a od té doby o něm nebylo slyšet) (možná je lepší nevědět, co tam dělal) a kandidátem na primátora za ODS bude někdo jiný. Richter? Blažek? Klega? Sázky přijímá každá solidní sázková kancelář.

Denní tisk si také všímá raketového nástupu starostky Prahy 2 Jany Černochové, která získala velké množství preferenčních hlasů, takže přeskočila i zmíněného MUDr. Béma. MF Dnes píše, že je to nejspíše proto, že se dosud nestačila namočit do žádné aféry, vyjma neuváženého navážení sněhu do Riegrových sadů na začátku letošní kruté zimy. Tento názor ukazuje spíše na krátkou paměť novinářů a komentátorů - ing. Černochová byla před svým zvolením starostkou osm let zástupkyní starosty M. Basche a byla při všech ostudných rozhodnutích radnice v letech 1998-2006, ať se jednalo o pronájem Gröbeho vily, rušení dvou základních škol, rušení a slučování mateřských školek .. Pro úplnost nutno dodat, že po obměně vedení ODS i rady v Praze 2 jsme mohli pozorovat i proměnu ing. Černochové a v posledních letech sledovat téměř výhradně její vlídnou tvář, téměř státnickou rozhodnost a záběr na problémy, do kterých se předchozí vedení radnice příliš nehrnulo nebo si s nimi nevědělo rady, v první řadě bojem s hracími automaty, který se dopředu zdál být ztracen a možná není. Možná právě tohle pomohlo Janě Černochové získat body u voličů a nezbývá než jí přát, aby jí zápal vydržel i čtyři roky v poslanecké sněmovně.

Jak se sama Jana Černochová vyjádřila, z postu starostky odstupovat nehodlá a chce vydržet čtyřměsíční souběh těchto funkcí. Po tu dobu můžeme i my hledět do tváří těch, kdo jí obklopují ať v ODS, nebo na radnici, a přemýšlet, kdo se v případě (předvídatelného) úspěchu ODS v komunálních volbách stane jejím nástupcem. Mohu-li radit, hledal bych zase mezi něžným pohlavím ...

S. Sojka