Aktuality

17. října 2010

Výsledky voleb v Praze 2

Výsledky voleb jsou známy. Kdo usedne v zastupitelstvu Prahy 2 a kdo má šanci se dostat do rady?
 

Páteční a sobotní volby byly s napětím sledovány a jejich výsledky jsou komentovány horem dolem. Na takovou úroveň podrobnosti, aby popsaly výsledky voleb do zastupitelstev městských částí, se ale celostátní média nedostanou. Proto vám nabízím jednak sumaci výsledků (které ale můžete najít i na www.volby.cz), jednak nějakou stručnou analýzu (kterou nemusíte číst a můžete jí provést sami) (pokud to uděláte, výsledek mi prosím pošlete ;-).

V Praze 2, narozdíl od zastupitelstva hlavního města, si první místo udržela ODS s 27% hlasů a 11 mandáty. Je to téměř 50% pokles proti minulým volbám, přesto je vidět, že ukazovat vlídnou tvář se vyplácí. Další významnou silou je TOP 09 s 21% a osmi křesly v zastupitelstvu. Tento výsledek se dal očekávat vzhledem k pravicové orientaci a konzervativnímu zaměření voličů v Praze 2. Co bylo velkou neznámou, je umístění kandidátů "Občané za svobodné bydlení". Těm se téměř přesně podle jejich prognóz povedlo získat skoro 20% hlasů a osm míst v zastupitelstvu. Je to první takto masivní průnik kandidátů mimo tradiční strany do našeho zastupitelstva. ČSSD má přes 15% a šest zastupitelů a poslední, kdo se umístil, je Strana Zelených se 7,3% a dvěma zastupiteli.

Kdo se neumístil? V první řadě Věci veřejné, které v souladu s celostátním trendem zůstaly pod 5% (3,74%). Dále dvě tradiční strany, které u nás nezabodovaly ani minule, KDU-ČSL a KSČM. Za nimi potom miniaturní kandidátky, u kterých se ani jiný výsledek nedal očekávat.

Co tento výsledek umožní domluvit? Koalici je potřeba sestavit tak, aby měla aspoň 18 zastupitelů z 35. Nejpravděpodobnější se jeví koalice ODS a TOP 09 (19), kde bude asi i nejvyšší programová shoda, navíc tyto strany spolupracují i na celostátní úrovni. Početně stejně vychází koalice ODS a OSB, je však méně pravděpodobná vzhledem k tomu, že členové OSB v minulém období radním za ODS dosti zatápěli, navíc nejsou dost předvídatelní - nejsou nijak řízeni shora a programově se vyhranili jen v některých oblastech. Teoreticky možná je i nějaká koalice bez ODS, znamenalo by to ale spojení velmi nesourodých stran - TOP 09 a OSB by musely přibrat ještě ČSSD nebo Zelené, kteří byli k privatizaci velmi rezervovaní. Obě tyto strany (ČSSD i SZ) by musela přibrat ODS, kdyby nechtěla svatbu ani s TOP 09, ani s OSB. To je opět velmi málo pravděpodobná kombinace. Tyto dohady se potvrdí nebo vyvrátí během následujících týdnů a zcela jasno bude až na prvním zasedání nového zastupitelstva. V tuto chvíli je třeba popřát všem, kdo se do zastupitelstva dostali, hodně sil ke správě věcí obecních, toleranci při komunikaci s partnery a výdrž - je to na čtyři roky.

PS: Seznam všech zvolených zastupitelů je tady:

http://www.volby.cz/pls/kv2010/kv21111?xjazyk=CZ&xid=1&xv=23&xdz=5&xnumnuts=1100&xobec=500089&xstrana=0&xodkaz=1