Aktuality

18. října 2010

Výsledky voleb v Praze 3

Mnohem větší překvapení přinesly výsledky voleb do zastupitelstva Prahy 3. Zde, podobně jako v hlavním městě, ODS po letech téměř absolutní vlády ztratila tolik, že je až na druhém místě za TOP 09.
 

TOP 09 zde získala 24% a 11 mandátů, ODS necelých 21% a 9 křesel. Velmi dobrý výsledek utržila koalice Žižkov [nejen] sobě, sdružující Zelené, Evropské demokraty a KDU-ČSL. Má 20% hlasů a osm mandátů. O jejích aktivitách v posledním cca půl roce jsem zde také informoval. Je vidět, že úspěch není jen o volební kampani, ale o trpělivé práci a prosazování požadavků obyvatel. Do zastupitelstav se dostala ještě ČSSD (sedm mandátů) a KSČM (jeden).

Co se týká možných koalic, je tu větší šance na sestavení rady bez ODS. Zastupitelstvo Prahy 3 má 36 členů (dodnes je mi záhadou, co dělají při nerozhodném výsledku hlasování), takže je potřeba 19-členná koalice. To znamená buď TOP 09 a ODS, nebo TOP 09 a ŽNS. Dosavadní koalice ODS a ČSSD na většinu nestačí. Jiné kombinace pak nejsou možné.

Zajímavé je také podívat se na jména, která se v zastupitelstvu objeví - bude tu znovu radní Hurda za ODS, za ČSSD Michal Kucián, z koalice ŽNS například Ondřej Rut a Matěj Stropnický. Jména z vítězné TOP 09 tak známá nejsou, ani v kladném, ani v záporném smyslu. Přitom právě odsud by měl vzejít budoucí starosta Prahy 3. Nechme se tedy překvapit, kdo bude vytažen z klobouku.

Ještě poznámka k rozdělení území do volebních obvodů: tento postup, který má eliminovat z boje menší strany, v Praze 3 výsledek nijak zásadně neovlivnil. Ve volbách do zastupitelstva hlavního města bohužel ano - koalice Strany zelených a Evropských demokratů, která získala téměř 6% hlasů, což by znamenalo čtyři místa v zastupitelstvu, odešla s prázdnou. Stejně dopadly i Věci veřejné. Odhadem jde o hlasy více než 40.000 občanů, které přicházejí vniveč kvůli administrativní obstrukci.

Výsledek voleb v Praze 3 - celková čísla http://www.volby.cz/pls/kv2010/kv1111?xjazyk=CZ&xid=1&xdz=5&xnumnuts=1100&xobec=500097&xstat=1&xvyber=0

Výsledek voleb - zvolení zastupitelé v Praze 3 jsou dostupní jen po jednotlivých okrscích

http://www.volby.cz/pls/kv2010/kv112?xjazyk=CZ&xid=1&xdz=5&xnumnuts=1100&xobec=500097&xstat=0