Aktuality

14. června 2011

Zastupitelé jednali o privatizaci domů. Neveřejně.

Privatizace zbývajících obecních domů v Praze 2 je bezpochyby tématem, které hýbe městskou částí. Minulý týden o jejích pravidlech jednali zastupitelé, ale bez toho, aby umožnili přístup veřejnosti na jednání. Zákon nejspíš neporušili.
 

Víceméně náhodou jsem se dozvěděl, že minulý týden se uskutečnilo jednání zastupitelů k připravovaným pravidlům privatizace bytového fondu. Podle zákona o obcích resp. zákona o hlavním městě však musí být všechna zasedání zastupitelstev veřejně přístupná, ohlášená stanoveným způsobem a nejméně týden dopředu. Zvlášť u tak závažného tématu, jakým je chystaná privatizace velké části majetku spravovaného radnicí, je to na pováženou.

Oficiálně samozřejmě o zasedání zastupitelstva nešlo - akce byla označena jako pracovní setkání zastupitelů (podle jiné verze "Politické jednání klubů zastupitelů") a účast na něm byla na vlastní úvaze zastupitelů, takže se jí velká část zastupitelů ani nezúčastnila. Jelikož se o ničem nehlasovalo ani nebyla přijata žádná usnesení, k porušení zákona nejspíš nedošlo. Přesto se jedná o dost závažný precedens - v jiných obcích, kde k této praxi přistoupili, jsou pak veřejná zasedání zastupitelstva, na která mají přístup občané, už jen fraškou, kde se hlasuje podle předem domluveného schématu, body jednání se neprojednávají a občané pozbývají možnost kontrolovat činnost svých zvolených zástupců.

Co se tedy na uzavřeném "pracovním setkání" projednávalo? Koalice představila svůj návrh pravidel pro privatizaci zbývajícího bytového fondu (zjednodušeně jde o čtyři základní pravidla, která dnes schvalovala rada a která budou zveřejněna zítra), poté se o nich asi 4 hodiny diskutovalo. Zúčastnili se všichni zastupitelé OSB (Občané za spokojené bydlení), kteří šli do komunálních voleb v Praze 2 s privatizací jako s hlavním bodem svého programu (a povětšině bydlí v obecních bytech), část zastupitelů ODS a Zelených a čtyři zastupitelé za TOP 09. Naopak minimální prý byla účast sociálních demokratů (ti už ale o pravidlech jednali v rámci koalice). Vzhledem k tomu, že k žádné zásadní shodě nedošlo, bude zasedání zastupitelstva 27. června nejspíš opět bouřlivé.

K poslednímu podobnému excesu - formálnímu porušení zákona zastupitelstvem - došlo v Praze 2 v roce 2005, kdy kvůli návštěvě pana profesora prezidenta bylo svoláno slavnostní zasedání zastupitelstva tak narychlo, že nebyla dodržena zákonná sedmidenní lhůta pro jeho vyhlášení. Ani tehdy však zastupitelé žádné usnesení nepřijali, takže se nic nestalo.

Odkazy:

http://www.top09.cz/regiony/praha/regionalni-organizace/praha-2/nazory-a-stanoviska/pracovni-zasedani-zastupitelstva-na-tema-prodeje-obecnich-bytu-ze-dne-8-6-2011-6253.html - informace TOP 09

http://www.praha2.cz - zde se o pracovním jednání nepíše.