Aktuality

6. září 2011

Zastupitelstvo Prahy 2: další pokus rozhodnout o privatizaci

Zastupitelstvo Prahy 2: další pokus rozhodnout o privatizaci Zastupitelé městské části se znovu sejdou v úterý 13. září, aby projednali privatizaci obecních domů. Vyjde to napodruhé?
 

Po červnovém zasedání, na kterém bylo projedávání privatizace na žádost opozičních stran (OSB + TOP 09) odloženo, je ohlášen další termín zasedání zastupitelstva Prahy 2. Poučeni z průběhu minulého zasedání, kdy jen odložení tohoto bodu trvalo přes půl hodiny, tentokrát radní sestavili minimalistický program, který má jen čtyři body (pravidelní návštěvníci ovšem vědí, že i samotné schválení programu může trvat hodinu).

Hlavním bodem jednání je prodej bytových domů a bytových jednotek z vlastnictví městské části. Praha 2 dosud vlastní asi 300 domů, jejichž privatizace se stala tématem loňských komunálních voleb - tehdy množství hlasů získalo seskupení Občané za spokojené bydlení, jehož členové a příznivci bydlí právě v obecních domech a mají zájem je získat do vlastnictví za zvýhodněných podmínek. Dalším přívržencem plošné privatizace všech zbývajících domů je TOP 09. Oproti tomu koalici tvoří ODS, jejíž členové chtějí prodávat jen selektivně, a ČSSD a Strana Zelených, kteří se k privatizaci staví rezervovaně a upozorňují, že pro zachování svých funkcí si musí městská část udržet i určité procento vlastnictví domů. Přesto tato koalice pod tlakem sestavila návrh pravidel, podle nichž by se k prodeji stávajícím nájemníkům měla nabídnout asi polovina zbývajících domů (viz odkaz), opozice s ním však není spokojena a trvá na plošném prodeji. Z kuloárů pronikají informace o tom, že k dohodě mezi koalicí a opozicí opět nedošlo, a je možné, že koaliční strany raději návrh skrečují, než aby ho schvalovaly samy. Jak to dopadne, by se mělo zjistit právě 13. září.

Zasedání se koná od 15 hodin v budově radnice na náměstí Míru (zasedací sál v 6. patře) a je veřejné. Stejně jako minule lze očekávat velkou návštěvu, místenky se neprodávají!

Odkazy:
http://www.vinohrady.cz/aktuality/pravidla-privatizace-bytu-v-praze-2.aspx
http://www.vinohrady.cz/aktuality/zastupitele-jednali-o-privatizaci-domu-neverejne-.aspx
http://www.vinohrady.cz/aktuality/zastupitelstvo-prahy-2--prodej-obecnich-domu-a-bytu-se-odklada.aspx

(foto jen ilustrativní - tento dům není ve vlastnictví MČ)