Aktuality

27. června 2011

Zastupitelstvo Prahy 2: Prodej obecních domů a bytů se odkládá

Podle OSB a TOP 09 bylo téma prodeje obecních domů nedostatečně diskutováno. Koalice si přeje, aby šlo o konsensuální rozhodnutí napříč celým zastupitelstvem, proto ustupuje. Zelení varují, že už není moc kam.
 

Dnešní zasedání zastupitelstva bylo poctěno četnou návštěvou. Množství občanů chtělo na vlastní oči vidět, jak se schvaluje ohlašovaný prodej obecních domů a bytů. Starosta ing. Paluska nejprve využil jejich pozornosti k tomu, aby představil vítězný tým školní soutěže Amos Tour, a vzápětí oznámil, že projednávání prodeje se odkládá na zasedání po prázdninách.

To samozřejmě sklidilo nesouhlas davu nahromaděného v části sálu určené veřejnosti. Starosta se snažil vysvětlit, že je to kvůli stanoviskům opozičních stran TOP 09 a OSB, dočkal se však výkřiků "Darebáci", "Defenestrace" a podobně, a byl nucen vyhlásit desetiminutovou přestávku.

Po ní vystoupili představitelé opozice - za TOP 09 Aleš Svoboda, za OSB Mgr. Petr Hejna, kteří potvrdili, že odklad si vyžádaly jejich strany. Je to prý proto, že podle nich je potřeba o prodeji obecních domů a bytů ještě diskutovat. O prodeji bytů například ještě nerozhodl majetkový výbor - předložený návrh ani nevzal na vědomí. Mgr. Hejna poděkoval starostovi, že bod stáhl z pořadu jednání a umožnil tak celou problematiku ještě probrat.

Stanovisko opozice považuje za neseriózní a alibistické Strana zelených, která je v Praze 2 součástí koalice. Podle prohlášení zastupitele Michala Uhla se o prodeji domů diskutovalo už dost, prakticky od voleb, s cílem najít kompromis přijatelný pro všechny strany v zastupitelstvu. To, že opoziční strany návrh odmítají, je podle něj proto, že očekávají, že jej koalice "prohlasuje" bez nich a ony za něj neponesou žádnou odpovědnost.

"Bohužel OSB si plete kompromis se svým vlastním programem. Dohoda tří koaličních stran v případě, že nadcházející pětistranná jednání zkrachují, bude bezesporu vypadat zcela jinak a bude programu OSB vzdálenější," varuje Uhl. Strana zelených podle něj bude trvat na tom, aby si Praha 2 zachovala alespoň část bytového fondu, zejména pro udržení sociálních funkcí obce. Proto Zelení chtějí, aby se městská část nezbavovala zejména malometrážních bytů, a návrhy směřující k dalšímu rozšiřování rozsahu prodávaného bytového fondu považují za nepřijatelné.