Aktuality

31. března 2010

Žižkovská radnice plánuje lávku mezi dvěma vrchy

Žižkovská radnice plánuje lávku mezi dvěma vrchy Ambiciózní plán zveřejnila tento týden (ne ve čtvrtek 1. dubna) radnice Prahy 3: Chce propojit park na Vrchu svatého Kříže (Parukářku) s Vítkovem.
 

Radnice uvažuje o vybudování visuté lávky, po které by chodci a cyklisté mohli přejíždět přes údolí mezi těmito dvěma parky. Plán je součástí širších záměrů propojení zelených ploch Prahy 3 tak, aby se jimi dalo volně projíždět - podobně by se v budoucnu měl s Parukářkou propojit park na Židovských pecích a park, který vznikne při přeměně nákladového nádraží na novou čtvrť. Lávka by také navázala na cyklotrasy, které budou procházet Vítkovem v místech zrušených železničních tratí.

Vybudování lávky by pomohlo zpřístupnit vrch Vítkov, který je významnou zelení, není však příliš využíván kvůli špatné dostupnosti. Jsou tu přitom hřiště, vyhlídková restaurace a připravuje se výstavba kavárny. Podle radního Pavla Hurdy, který je předsedou výboru pro územní rozvoj, by lávka také otevřela nové netušené výhledy na město. Ve zprávě zveřejněné na webu městské části se odhaduje, že oba kopce jsou od sebe vzdáleny několik desítek metrů, ve skutečnosti jde o téměř půl kilometru.

Vybudování lávky má předcházet architektonická soutěž, ještě předtím bude zadána studie proveditelnosti a budou se provádět analýzy a získávat stanoviska orgánů státní správy a majitelů pozemků. Lávka by pak mohla vzniknout v horizontu šesti až osmi let.

Nakolik je plán myšlen vážně a nakolik jde jen o čeření vody, které má radním zajistit publicitu, lze těžko odhadnout. Z dříve ohlášených záměrů lze připomenout například nápad minulého pana starosty Českého na vybudování lanovky nebo eskalátoru, který by zpřístupnil vrch Vítkov od Husitské ulice, úmysl vybudovat na svazích Vítkova vinici nebo ještě dřívější oznámení o odtržení Žižkova od hlavního města. Každopádně, představitelé trojky nejsou suchaři a nechybí jim invence. A třeba se jednou po té lávce skutečně projdeme.

Odkazy:

Zpráva na oficiálním webu Prahy 3: http://www.praha3.cz/mestska-cast/zivotni-prostredi/lavka-vitkov-parukarka.html

Fan stránky Parukářky od pana Soudka (zdravím!): http://www.parukarka.cz/

 

 Obr.: Výhled z Parukářky na město

 Obr.: Z Parukářky na Vítkov - zase až tak blízko to není ...