V roce 1205 věnoval Přemysl Otakar I. Vršovice klášteru sv.Benedikta na Ostrově, nedaleko dnešní Davle. Neznámo kdy, přešly do majetku staroměstského měšťana Albrechta Štuka, od něj je koupil v roce 1328 řád německých rytířů. Zdejší vinice zažily rozkvět v době Karla IV., tehdy se Vršovice nazývaly Údolí viničné, Botič pak Vinný potok. Vršovice v té době žily nejen z vinic, ale i ze sadů, zahrad, zeleninových polí a chmelnic.
Husitské války nepřály zemi, morální vítězství bylo draze vykoupeno pustošením země. Ani Vršovice nebyly ušetřeny.
Dalším mezníkem byl rok 1547, kdy Ferdinand I. omezil práva měst a stavů, s čímž souvisely i konfiskace. Zkonfiskované Vršovice pak v roce 1557 věnoval svému oblíbenci Kašparu Granovskému z Granova. Rod Granovských vlastnil také patrně nejkrásnější dům v Ungeltu, který do dnešních dnů nese jejich jméno. Později prodali Granovští Vršovice Janu Rudolfu Trčkovi z Lípy a to tehdy, tedy v roce 1620, znamenalo: "...tvrz Vršovice s dvorem poplužním, s poplužím, s mlejnem, ves Vršovice celou, ves Podol celou, ves Dvorce celou s dvorci kmetcími, s platy stálými a běžnými, s krčmami vejsadními, s podacími kostelními, s dědinami, lukami, zahradami, štěpnicemi, vinicemi, chmelnicemi, porostlinami, rybníky, potoky, vodotočinami...".
Z Trčků přešly Vršovice na Valdštejny a v roce 1648 na rod Štemberků, od nichž je vyženil Leopold kníže Paar. A od Paarů je v roce 1797 koupil Jakub svobodný pán Wimmer. Ten pocházel z měšťanské rodiny a rozhodl se pro kariéru u armády. Projevil se jako mistrný organizátor, organizoval například dopravu materiálu na stavbu Terezínské vojenské pevnosti. Za svou vytrvalou práci pro armádu byl v roce 1801 povýšen do šlechtického stavu a k jeho cti je nutné říci, že získané peníze využil i ku prospěchu druhých. Nechal například zřídit rozsáhlé sady na území dnešních Vinohrad či Letné. Celý svůj rozsáhlý majetek odkázal městu Praze, například dva domy na Národní třídě, Platýz a protilehlý Wimmerův palác. Dnes ho připomíná Wimmerova kašna na Uhelném trhu, kterou nechal původně postavit před svůj palác na Národní třídě.
Po baronu Wimmerovi postupně vlastnili Vršovice svobodný pán z Wessenberka a Ampringen, svobodný pán Putteany a Jiří František hrabě Buquoy. V té době (v roce 1844) měly Vršovice 116 domů a 924 obyvatel.
Významný je rok 1842, kdy si usedlost nad kostelem sv. Mikuláše zakoupil nadšenec hedvábnictví Jindřich Rangheri a vysadil tu dvě stě moruší. K usedlosti přistavěl velkou budovu pro pěstování bource morušového. Bývalá Rangherka sloužila později jako škola či radnice, i dnes je sídlem radnice Prahy 10.
V polovině minulého století zaniklo staré rychtářství a obec si poprvé volila svého představeného, stal se jím bývalý hospodářský úředník Josef Grund. Měl k ruce dva radní a šest "výborů". Od roku 1864 se pro představeného užíval titul starosty.
K roku 1866 se váže zajímavá historie "kterak získaly vršovičtí kostelní hodiny". Jeden z tehdejších realitních podnikatelů chtěl od obce odkoupit pozemky pro stavbu domů, obec souhlasila pod podmínkou, že na každý prodaný sáh přirazí deset krejcarů a za takto získané peníze zakoupí věžní hodiny. A tak získal kostelík sv.Mikuláše, potažmo obec Vršovice, hodiny.
Kostelík je vrcholně barokní, po neobarokní přestavbě z konce minulého století. Kostel zasvěcený sv. Mikuláši však stával na tomto místě již v době Karla IV., a ani to není nejstarší církevní objekt zde. Tím byla kaple sv. Máří Magdalény, založená břevnovskými mnichy kolem roku 1000.
Před kostelem stojí barokní socha sv.Jana Nepomuckého, která vznikla v době jeho svatořečení ve 30. letech osmnáctého století.
Druhá polovina minulého století byla dobou prudkého rozvoje pro celé okolí Prahy, tedy i pro Vršovice. Vznikají tu průmyslové podniky, staví se činžovní domy, dláždí ulice. V roce 1882 mají Vršovice už přes šest tisíc obyvatel.
23.února 1885 byly Vršovice povýšeny na městys, starostou byl tehdy JUDr.Josef Herold, kterého s úctou vzpomínají všechny historické prameny. Tato událost vyvolala ve Vršovicích velké nadšení. Událost však předčil rok 1902, kdy císař František Josef I. povýšil městys na město a tentýž rok povolil užívání městského znaku.
Jeho popis je následující: štít dělený napůl, zároveň rozpolcený (v podstatě rozdělený na tři části), vpravo v horním stříbrném poli je červený štítek se stříbrným dvouocasým lvem se zlatou korunou a zlatými drápy (znak země české). Dolní pravé pole je modré, v něm je položena zlatá vrš, otvorem nalevo a nad ní dvě zkřížené stříbrné širočiny se zlatými topůrky (etymologie názvu obce). V levé červené polovině štítu je zlatá zeď s cimbuřím, nad ní dvě zlaté věže se stříbrným cimbuřím, v bráně pak pravice ozbrojence držící nahý meč se zlatou rukojetí (polovina znaku Prahy). Na hlavě štítu je stříbrná koruna.
Prvním starostou města Vršovice byl pan Václav Drobný, nadšený cvičenec Sokola a vlastenec.
Na začátku století se původní centrum obce přesunulo od kostela sv. Mikuláše východněji na náměstí Svatopluka Čecha. Zde také postavila svou továrnu nejúspěšnější vršovická firma Waldes a spol. Na náměstí v domě Waldesových bylo Muzeum šatních spinadel s velkou knihovnou. Právě na výrobě patentek vybudoval Jindřich Waldes svou firmu.
Dominanta náměstí, kostel sv.Václava, vyrostl až v době první republiky, kdy už byly Vršovice od 1.1.1922 součástí Velké Prahy. Konstruktivistickou stavbu na svažitém terénu projektoval architekt Josef Gočár a na její výzdobě se podíleli mnozí významní umělci té doby. Moderní myšlenka upustit od nánosů výzdoby a formulovat původní ideje jasnými, čistými liniemi konstrukce byla pro všechny výzvou.
Třetím, nejmladším centrem Vršovic je ještě východněji položené Kubánské náměstí. Přesně v duchu doby, ve které vznikala zdejší zástavba, mu dominuje skleněná budova ředitelství podniku IPS.
Při popisu současnosti a minulosti Vršovic nelze nezmínit reprezentativní a citlivě rekonstruovanou secesní budovu České spořitelny na Vršovickém náměstí, bývalou Občanskou záložnu ve Vršovicích, jejíž prohlídka zalahodí oku.
A další nepřehlédnutelnou součástí života Vršovic je sport. SK Slavia vznikl jako Akademický cyklistický odbor při studentském Literárním a řečnickém spolku Slavia. Nejvíce se proslavil fotbalový odbor, získal hřiště na Letné a šel od vítězství k vítězství. I fotbaloví analfabeti znají jména Plánička nebo Bican. Po "Vítězném" únoru přišla Slavia nařízením o nejlepší hráče a také o hřiště na Letné. Slavii čekaly zlé časy. Naštěstí ne navždy. Skvělý sportovní areál neslouží pouze fotbalu a fotbalisté Slávie už mají zlé časy očividně za sebou.
Druhým neopominutelným klubem jsou "klokani z vršovického ďolíčku", tedy Bohemians.
Zajímavé je, jak přišli ke své přezdívce, ale i k názvu klubu. Od svého založení v roce 1905 se klub jmenoval AFK Vršovice (atletik fotbal klub). V roce 1927 jeli reprezentovat do Austrálie a k té příležitosti se reprezentativně přejmenovali na Bohemians. V Austrálii z osmnácti zápasů třináct vyhráli a ve dvou remizovali a domů si na památku přivezli dva klokany. Je to trochu nespravedlivé vůči všem výborným hráčům, ale nelze nezmínit toho nejslavnějšího - Antonína Panenku.
A na závěr ještě vymezení dnešních Vršovic, protože hranice městských částí nekopírují hranice čtvrtí. Vršovice sousedí se čtyřmi čtvrtěmi, bývalými samostatnými obcemi či městy. Hranice mezi Vinohrady a Vršovicemi jde ulicí Rybalkovou, U vršovického nádraží, dále pak po zdi Havlíčkových sadů. Lomí se do části ulice Ctiradovy (ta už odděluje Vršovice a Nusle), pokračuje Bartoškovou, Nad vinným potokem, pak se několikrát lomí na úpatí Bohdalce, takže domy postavené podél ulice Plynární zůstávají vždy v Nuslích, sídlištěm Na Bohdalci prochází ulicemi Na Sychrově, Na pahorku a Osnickou, pokračuje dolů ulicí U vršovického hřbitova (hranice Vršovice - Záběhlice) a podle trati ulicí Pod altánem (tam začíná hranice mezi Vršovicemi a Strašnicemi), pokračuje ulicí Na vrších, Na hroudě, Na stezce a V olšinách. Ulice Ruská je pak opět hranicí mezi Vršovicemi a Vinohrady a to v celé své délce. Poslední úsek hranice jde po ulici Francouzské a to až opět k ulici Rybalkově.
Autor: Irena Tyslová